Mirovna misija Sjevernoatlantskog saveza na Kosovu (KFOR) pojačala je svoju prisutnost na glavnom mostu preko rijeke Ibar, koji dijeli južnu Mitrovicu u kojoj je većinsko albansko stanovništvo od sjeverne u kojoj je većinsko srpsko stanovništvo.
Iz KFOR-a nisu pojasnili zbog čega su pojačali prisutnost na mostu, a italijanski vojnik iz ove misije je za Radio Slobodnu Evropu kazao kako su tu "zbog rutinskih operacija" i da "ne očekuju ništa posebno". Međutim, njihovo pojačano prisustvo dolazi dan nakon što su kosovske vlasti zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova, a do čega dolazi nakon što je napravljen pritisak na kosovske vlasti da ne smiju otvoriti most na Ibru.
Ovakvi potezi su izazvali buru reakcija među političarima, stanovništvom, ali i međunarodnom zajednicom. Stoga veći broj pripadnika strane vojske na mostu, koji dijeli Albance i Srbe u Mitrovici, zasigurno ima cilj očuvanja mira i sprečavanje potencijalnih incidenata.
Američka ambasada na Kosovu je premijeru Albinu Kurtiju poslala poruku da ovakvim potezima pogoršava partnerstvo sa SAD-om i podriva reputaciju svoje države. Oni su poručili da kosovska vlast nije smjela zatvoriti paralelne institucije kojima Srbi na tom prostoru vjeruju.
"Pitanja koja se tiču struktura podržanih od strane Srbije na Kosovu trebala bi se rješavati kroz dijalog pod okriljem Evropske unije. Ova akcija nije bila usklađena ni sa jednim elementom međunarodne zajednice. Neodazivanje Vlade Kosova na ove zahtjeve odražava stvarno i sve veće pogoršanje u našem partnerstvu. Kao što smo ranije napomenuli, nekoordinirane akcije Vlade Kosova dovode građane Kosova i vojnike KFOR-a u veći rizik, nepotrebno povećavaju regionalne tenzije i podrivaju reputaciju Kosova kao pouzdanog međunarodnog partnera", navedeno je u saopćenju.
U posljednjih nekoliko mjeseci su na Kosovu zatvorene brojne institucije koju su imale podršku Srbije. Nakon poništavanja dinara i srpskih vozačkih dozvola, preregistracije vozila s oznake KM na RKS te ukidanja dinara i zabrane uvoza srpske robe, Kosovo je prije mjesec zatvorilo Pošte Srbije i druge finansijske institucije Srbije. U sve četiri opštine na sjeveru su zatvoreni objekti u kojima su funkcionisale institucije Srbije, prije svega opštinske službe, ali i druge povezane službe, dok su jučer zatvorene prostorije u kojima se vjerovalo da su opštinske službe izmješteno funkcionisale prethodnih mjeseci.
Osim SAD-a, iz EU su također poručili više puta da ovakvi potezi kosovske vlade ugrožavaju sigurnost ljudi te da su razočarani što kosovske vlasti ignorišu to.
"Evropska Unija je razočarana zbog kontinuiranog nedostatka koordinacije sa kosovskim bezbednosnim institucijama i međunarodnim partnerima...Predviđeno je da se kancelarije koje podržava Srbija rješavaju u okviru dijaloga koji vodi EU", naveli su.
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani tvrdi da je EU pristrasna prema Srbiji, na štetu Kosova te smatra da je Srbija već prekršila sporazum koji EU traži od Kosova da poštuje.
"Srbija neprestano jača ilegalne strukture toliko da se pretvaraju u mafijaške i ugrožavaju Srbe na Kosovu. To su grupe kriminalaca koje plaća Srbija, a nakon incidenta, kao u septembru prošle godine, pruža im utočište i krije ih... Ako nema balansa, niko ne treba sanjati o rezultati koji bi se mogli primijeniti. Ako se jedna strana povuče iz sporazuma, onda druga strana nema nikakve obaveze", kazala je Osmani, smatrajući da je Srbija prva prekršila dogovoreno.
Inače, kosovske vlasti su ranije planirale otvoriti most na Ibru na kojem je danas pojačan broj pripadnika KFOR-a. Međutim, nakon više upozorenja međunarodne zajednice Kurtiju da bi to moglo dovesti do sukoba između dva naroda, odustali su od otvaranja i to pitanje ostavili za najavljene pregovore Srbije i Kosova.
Mnogi vjeruju da je zatvaranje srpskih institucija upravo odgovor Kosova na pritiske SAD-a i EU koji su doveli do toga da ne otvore most, odnosno da je riječ o sukobu Kosova i međunarodne zajednice. Ovaj most, kao i zatvaranje institucija Srbije će biti u fokusu nove runde dijaloga Beograda i Prištine, čiji datum još nije poznat.
Izvor:Klix.ba
Komentari