Konzumiranje soka od krompira može ublažiti probavne smetnje, probleme sa sluznicom želuca i žgaravicu, pokazalo je najnovije istraživanje njemačkih i austrijskih stručnjaka. Iako se izuzetno dugo krompir u tradicionalnoj medicini koristi za tegobe sa želucem, naucnici su sada potvrdili njegova ljekovita svojstva.
Istraživači su u studiju uključili 40 odraslih osoba čiji su simptomi hronične bolne probave trajali duže od 12 nedjelja. Svako su jutro pili 100 mililitara soka od krompira pola sata prije doručka, kao i prije spavanja.
Nakon nedjelju dana terapije, svaki je peti ispitanik ustanovio kako više nema simptome hronično loše probave, a dvije trećine ispitanika je osjetilo poboljšanje. Polovina je primijetila "značajno poboljšanje".
Stručnjaci su zaključili kako alkaloidi iz krompira djeluju antacidno (neutralizuju hlorovodičnu kiselinu u želučanom soku).
Sok od krompira se dobije tako da se krompir oguli, narenda na sitne komadiće, koji se iscijede. S obzirom da je njegov ukus specifično neprijatan, može se pomiješati sa sokom od šargarepe.
Takođe, sok od krompira je bogat bazičnim tvarima, te veže na sebe mokraćnu kiselinu i tako pomaže kod gihta, reume i artritisa.
Energetska vrijednost krompira iznosi samo 86 kcal na 100 grama u kuvanom obliku, a odličan je izvor vitamina i minerala: vitamina C, niacina, vitamina B6, pantotenske kiseline, tiamina, folata, kalijuma, magnezijuma, fosfora, željeza, mangana i kalcijuma.
Vitamin C štiti od raka i srčanih bolesti, a pomaže i u jačanju imuniteta
Kalijum je važan za održavanje ravnoteže tečnosti i elektrolita u ćelijama, kao i za normalan rad srca i krvni pritisak
Vitamin B6 pomaže u jačanju imuniteta.
(Izvor:Žena Sam Ja)