Ovu praksu u bolnici pravdaju nemogućnošću da nabave vlastite prijemnike, pa ih unajmljuju od privatnika.
Cijena gledanja televizije u splitskoj bolnici je tri eura po danu, što znači da bolesnik koji se liječi desetak dana samo za gledanje TV programa mora da izdvoji 30 eura, prenosi N1.rs.
U splitskoj bolnici kažu da su ugovorili ovu uslugu s jednom privatnom firmom, koja im obezbjeđuje ono za šta sami nemaju dovoljno novca da priušte svojim pacijentima. S ovim modelom opremanja bolničkih soba TV-uređajima krenulo se još prije dvadesetak i više godina, prvo u Opštoj bolnici Dubrovnik još 2001. godine, a onda su sličan princip preuzele i druge bolnice – u Splitu, Zagrebu, Osijeku….
Dio bolnica tu uslugu uopšte nije zvanično ugovarao, dio je sklapao ugovore s firmom koja nudi televizore, a dio bolnica ubirao je privatnicima i mjesečni paušal za bolničku blagajnu. Neki pacijenti su time bili zadovoljni, jer su ipak imali mogućnost da prekrate vrijeme dok leže u bolnici, dok drugima, posebno onima koji nemaju velike prihode, ovakav sistem naplate gledanja televizije nikako nije prihvatljiv.
U poslednjih desetak godina dobar dio hrvatskih bolnica opremljen je televizorima, mahom dobijenih putem donacija.
- Značajna većina hospitalizacijskih prostora u KBC-u Rijeka opremljena je TV aparatima koje su većim djelom osigurali različiti donatori, a gledanje TV-a ne naplaćuje se pacijentima - kažu u upravi riječke bolnice.
U bolnici u Puli raspolažu s 50 TV prijemnika, koji su, kažu, ravnomerno raspoređen po odeljenjima i bolesničkim sobama, a za svaki uređaj uredno plaćaju i RTV pretplatu. Sve sobe, međutim, nemaju TV prijemnik.
- Postojeći TV prijemnici nabavljeni su najvećim djelom donacijama firmi i pacijenata tokom proteklih desetak godina i u vlasništvu su ustanove. Postojeći TV prijemnici ne iznajmljuju se pacijentima i bolnica nema prihoda od istih, već je isto samo u cilju podizanja kvaliteta prilikom liječenja i boravka pacijenata u našoj ustanovi - kažu u upravi pulske bolnice.
KBC Zagreb, koji je svojevremeno odobravao praksu naplate gledanja TV-a pacijentima, danas je većinu soba opremio TV uređajima koji su u vlasništvu bolnice i njihovo korišćenje se ne naplaćuje.
U udruženjima pacijenata kažu da naplata gledanja televizije nije hrvatski izum, već ustaljena praksa u klinikama širom Evropske unije.
- S jedne strane to djeluje nehumano, a bolnice se opravdavaju potrebom za pokrivanjem troškova održavanja tih usluga. S druge strane, ta praksa je vidljiva u drugim univerzitetskim bolnicama u EU, pa po tome nismo izuzetak. U Francuskoj i Belgiji naplaćuju TV prilikom hospitalizacije jer se nalazi u sobi, bez obzira gledali je ili ne, a ako ne želite da vam se naplati, morate vratiti daljinski upravljač - navodi Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
Situacija je danas, smatra, bolja nego ranije kad su pacijenti sami pozivali tvrtku, koja surađuje s bolnicom, da donese TV u sobu, piše Novi list.
Komentari