-Zahjevan način pripreme Dobrotske torte razlog je što domaćice ne spremaju prečesto ovu poslasticu. Samim tim što su rijetko pravile Dobrotsku tortu ona je i dobijala na vrijedniosti. U Dobrotskim kućama ova poslastica se konzumira samo u posebnim prilikama. Lijepo ukrašena Dobrotska torta od davnina je važila za poseban poklon mladencima. Za takve prilike su i posebna ukrašavanja: na gvantjeri, okružena zelenim vijecem od šparoge, ukrašena i cjetovima ruža, kraljice cvijeća, priča za Primorski portal Dolores Fabian, licencirani turistički vodič.
Slična jeste Peraškoj, Hvarskoj, Imotskoj, Zmaj torti… recept torte je modifikovan u mjestu gdje se zatekao.
– Dobrotska torta je jedinstvena jer jedino je mi pravimo sa našom krunom tako da ona u stvari carska torta. Da, zaista ima krunu. Što se ukusa tiče, to je neopisiv spoj mendula i maraskina. To je nešto što se mora probati, priča Dolores Fabian.
U Dobroti je nedavno pronađen i originalni sač u kojem se nekada davno pripremala Dobrotska torta. Sač, star dva vijeka, ima svoj osnovni dio i unutra dodatak u koji se stavljala torta, a pod njom žar. Sač bi se potom stavio u starinski šporet napravljen od opeka sa gvozdenom pločom na vrhu koja je morala imati uvijek istu temperaturu. To je jedan od dokaza o vremenu trajanja ove posebne poslastice.
U turističkim destinacijama gastronomska ponuda privlači pažnju gostiju jer žele da probaju tradicionalne specijalitete domaće kuhinje.
-Mislimo mi na naše turiste i cilj nam je da ponesu najslađe utiske iz Boke Kotorske. Mini varijanta Dobotske torte je gastro souvenir za naše drage turiste, koji žele probati nešto naše autentično, kaže Dolores.
Gastronomska ponuda je sastavni dio interpretacije kulturne baštine Boke Kotorske.
-Dobrotska torta, galetini, aranćini, različite vrste keksa pravljenog od oraha… je dio slatke Bokeljške kužine. Uz one namirnice koje domaćice doma imaju, među glavnim sastojcima slatkih delicija su mast, jaja, Recepti su krajnje jednostavni, ali su kolači sočni i mogu da traju jako dugo. Kod nas u Boki ništa se ne baca, sve se da iskoristiti. Aranćini, korice od narandže. Od narandži, limuna…i drugoh voća koje raste po našim baštama pravimo marmalade, džemove. Kad nam ostane galetina pomješamo sa malo marmalade i dodamo još nešto, nećemo reći što, jer te recepte ne otkrivamo i napravimo balotice….uz sve to pravimo likere. Uživamo u maloj slatkoj prezentaciji Boke, navodi sagovornica Primorskog portala.
Maštovitost I posvećenost njegovanju tradicije Dolores zna upotpuniti narodnom nošnjom.
-Kad predstavaljmo naše slatke delicije uživamo da obučemo tradiocionalnu Bokeljšku nošnju. To je miks između Dobrotke, Lastavske, Škaljarske i Brčanske…Svaka Bokeljica imala je svoju nošnju, nešto svoje autentično, jedinstveno što je razlikovalo od drugih žena. Moja rodica Milenka Počinić i ja volimo da obučemo narodnu nošnju kad prezentujemo slatku ponudu Boke. Nastavljamo tradiciju naših familija, zaključila je Dolores
Komentari