Razlog je taj što se juče na pripremnom ročištu u Privrednom sudu nije pojavio punomoćnik Aerodroma Crne Gore, a kada se niko ne pojavi u ime tužilaca, i ako prethodno nije traženo novo ročište ili ako sud nije obaviješten o nemogućnosti dolaska, smatra se da se odustalo od tužbe.
Nakon što se na ročištu nije pojavio niko od punomoćnika Aerodroma, sudija Privrednog suda Snežana Grujić je kazala da će naknadno poslati rješenje da su Aerodromi odustali od tužbe. Ona je bila iznenađena što se niko nije pojavio jer su punomoćnici Aerodroma prethodno uzeli sve spise predmeta.
"Dan" je nakon ročišta kontaktirao Aerodrome i pitao zašto su odustali od tužbenog zahtjeva kojim traže isplatu 222,4 hiljade eura.
"Aerodromi Crne Gore nijesu odustali od predmetne tužbe, već predstavnik kompanije u svojstvu tužioca nije pristupio ročištu zbog bolesti, o čemu smo obavijestili Privredni sud u Podgorici. ACG će iskoristiti pravne mehanizme kako bismo u nastavljenom sudskom postupku zaštitili svoje interese", saopštili su iz te državne kompanije.
Nakon što smo dobili odgovor Aerodroma, Privrednom sudu smo poslali pitanja kada će i kakvu odluku donijeti sudija Grujić, s obzirom da je punomoćnik iz zdravstvenih razloga bio spriječen da dođe na ročište. Odgovore na pitanja poslata nakon radnog vremena očekujemo danas.
Aerodromi Crne Gore podnijeli su tužbu protiv kompanije "Flaj Montenegro", tražeći da im ta kompanija isplati 222.434 eura, sa obračunatom zakonskom zateznom kamatom, na ime duga za izvršene usluge zemaljskog opsluživanja tokom 2018. godine.
U ime tužene kompanije, na juče održanom pripremnom ročištu bila je prisutna advokat Bojana Nikčević, opunomoćeni zastupnik ovlašćenog advokata kompanije "Flaj Montenegro" Vanje Mugoše.
Ona je zatražila od suda da odredi da Aerodromi isplate sudske troškove, kao i troškove juče održanog ročišta.
Kako je obavijestila sud, kompanija "Flaj Montenegro" je u međuvremenu promijenila naziv zbog promjene vlasnika i da se sad tuženo preduzeće naziva u Menzis aviejšn (Menzies avioation) d.o.o. Podgorica.
Aerodromi Crne Gore su prije tri godine javnom izvršitelju podnijeli zahtjev za izvršenje naplate duga protiv kompanije "Flaj Montenegro", sa pisanim dokazom da su dužni da im plate 222.434 eura sa kamatom na ime duga za usluge zemaljskog opsluživanja u 2018. godini. Predlog za izvršenje podnio je tadašnji Odbor direktora Aerodroma, prvi koji je formiran nakon promjene vlasti na izborima 30. avgusta 2020. godine.
"Flaj Montenegro" je podnio prigovor, čime je postupak prešao u parnicu kod Privrednog suda.
U međuvremenu, kako je juče saopštila advokatica Nikčević, održana je i medijacija između dvije zainteresovane strane u sporu.
Ugovor o pružanju usluga zemaljskog opsluživanja između Aerodroma Crne Gore i avio-prevoznika "Flaj Montenegra" potpisan je 22. juna 2016. godine.
Kako je "Danu" u julu saopšteno iz Aerodroma, ugovorom sa "Flaj Montenegrom" bilo je predviđeno ostvarivanje popusta za pružene usluge zemaljskog opsluživanja u skladu sa važećim cjenovnikom aerodromskih usluga i podsticajnom šemom ACG. Podsticajna šema je izmijenjena 2018. godine, a popusti za "Flaj Montenegro" nisu bili određeni podsticajnom šemom, već prema odredbama ACG, što je "Flaj Montenegro" prihvatio.
"Predlog za izvršenje koji su inicirali ACG rezultat je različitog tumačenja ove norme, odnosno neizvršavanja novčane obaveze od strane "Flaj Montenegra", kako je to predviđeno samim ugovorom i važećom cjenovnom politikom. Podsticajna šema je standard u industriji i njen cilj je afirmacija rasta saobraćaja. Ona omogućava odobravanje popusta svim klijentima koji u toku obračunskog perioda (jedne kalendarske godine) ostvare obim saobraćaja u različitim kategorijama (rast broja putnika, povećanje broja rotacija, otvaranje novih ruta i sl.) koji su taksativno propisani tom šemom", pojasnili su tada iz Aerodroma.
Postali dio britanske kompanije
Osnivač "Flaj Montenegra" Ana Marojević je 2022. godine prodala 70 odsto udjela u toj firimi i drugoj svojoj firmi Flystar Aviation Services, koje su pružale zemaljske usluge na aerodromima u Podgorici, Tivtu i Beogradu, britanskoj kompaniji Menzies avioation.
Riječ je o firmi specijalizovanoj za zemaljsko opsluživanje na globalnom nivou.
Ana Marojević, izvršna direktorka Menzies avioation za Crnu Goru i Srbiju, zadržala je 30 odsto vlasništva u obje svoje kompanije
Menzies avioation pruža usluge zemaljskog opsluživanja, usluge snabdijevanja avio-gorivom i kargo usluge na više od 250 aerodroma u 58 zemalja.
Dan
Komentari