Vještačke suze pomažu
Ilustracija

Simptomi suvog oka

Vještačke suze pomažu

roj građana koji obolijevaju od suvih očiju je sve veći. Dugotrajan svakodnevni rad na kompjuteru, boravak u prostorijama sa klima uređajima i suvim vazduhom, prema riječima doktorice Sanje Borović, glavni su uzroci za nastanak ove bolesti.

Najosjetljivija populacija za dobijenje suvih očiju su žene, starosti preko 40 godina. Glavni simptomi suvog oka su hronično crvenilo i peckanje, osjećaj pijeska ili stranog tijela u oku, pojačano suzenje, koje smjenjuje fazu izrazitog osjećaja suvoće. Ukoliko mimo ovog pacijenti osjete i ljepljivi jutarnji sekret, zamor oka, slabiji vid, pojačanu osjetljivost na dim ili vjetar, sve to ukazuje da je u pitanju ova bolest.

Vještačke suze

- Jako je važno da se prihvati saznanje da se suve oči ne mogu izliječiti u potpunosti. Oko se liječi vještačkim suzama koje ublažavaju simptome. Na tržištu ih ima mnogo, dostupne su i u slobodnoj prodaji, ali je veoma važno da se prije bilo kakve terapije uradi oftalmološki pregled – kaže dr Borović.

Kako se ne bi pogoršalo stanje pacijentu, važno je da izbjegava zadimljene prostorije, redovno mijenja filtere za čišćenje vazduha na klimi. Potrebno je da se redovno provjerava i koristi aparat za vlaženje vazduha. Dr Borović kaže da osobe koje provode više sati za kompjuterom na poslu obavezno moraju da koriste terapiju, ali i da prave kratke pauze da bi oči odmorile. Ona savjetuje da treba što više treptati, jer se pri radu na kompjuteru učestalost treptaja znatno smanjuje.

Kod neliječenih formi suvog oka može doći do većih oštećenja spoljašnje površine oka, odnosno rožnjače i vežnjače ili konjunktive. Takođe, zbog stalnog suzenja, te dodirivanja i čišćenja oka, jako često dolazi do promjena na kapcima, od zadebljanja i crvenila, opadanja trepavica, pa do uvrtanja ili izvrtanja kapaka – pojašnjava dr Borović.

Sočiva uzrok bolesti

Nošenje kontaktnih sočiva kao i korišćenje rastvora za čišćenje i čuvanje koji u sebi sadrže konzervanse, prema riječima dr Borović, čest je uzrok suvog oka.

- Prisutna je velika nelagodnost koja u pojedinim slučajevima onemugućava osobama da dalje nose sočiva. Zato se često preporučuje onima koji nose kontaktna sočiva da koriste uporedo i vještačke suze, ali i kombinuju nošenje naočara i sočiva – kaže dr Borović.

Pošto je refraktivna hirurgija ili u narodu poznata kao operacija skidanja dioptrije, vrlo popularna, doktorka kaže da se poslije sprovedene LASIK metode refraktivne hirurgije može javiti suvo oko. Ovi simptomi obično traju od tri do šest mjeseci, nakon čega se stabilizuju, ali u nekim slučajevima mogu trajati u duže.

S obzirom na veliki broj uzročnih faktora za nastanak suvog oka, dr Borović tvrdi da se ova bolest ne nasljeđuje.

Izbjegavati bijeli šećer, ljutu i začinjenu hranu

Mnoga ispitivanja ukazuju da određena hrana može da

utiče na suvo oko. Dr Borović kaže da uzimanje hrane sa omega tri masnim

kisjelinama znatno ublažava simptome suvog oka. Bijeli šećer, bijelo

pšenično brašno, ljuta i začinjena hrana, mogu pogoršavati simptome

- Smatra se da blagotvorno djeluje hrana bogata vitaminima A, C i E (šargarepa, spanać, razno voće…) – kaže dr Borović.

Ne treba šminkati unutrašnji rub kapaka

Upitana da li šminka može da utiče na nastanak suvog oka, dr Borović odgovara negativno, ali ističe da osoba koja već ima suvo oko ne treba da šminka unutrašnji rub donjih kapaka.

- Treba koristiti kvalitetnu maskaru. Takođe je bolje da se koriste krem sjenke nego one u prahu – preporučuje dr Borović.

(Izvor:Pobjeda)