Članovi Demokratske stranke održali su u subotu u Novom Sadu protest i šetnju protiv, kako su naveli, političkih suđenja i progona političkih neistomišljenika.
Na skup je došao veliki broj stranačkih službenika, među kojima i počasni predsjednik stranke Boris Tadić, zamjenik predsjednika Bojan Pajtić te Borislav Stefanović i Dragan Šutanovac, a učesnici protesta nosili su transparent na kojem je pisalo "Ne pristajem".
Okupljenima se prvi obratio bivši predsjednik Ustavnog suda i bivši ministar pravde Momčilo Grubač, koji je rekao kako je došao na protest protiv nasilja, koje, "prijeti da uništi sve demokratske principe koji su se u društvu začeli u posljednjih desetak godina".
Grubač je naveo kako je protiv svih vrsta nasilja, a prije svega protiv političkog, koje je, kako je rekao, izvor svih drugih vrsta nasilja.
Portparol DS-a i članica stranačkog Predsedništva Aleksandra Jerkov rekla je kako je DS nastala kao "brana političkom jednoumlju" u Srbiji i poručila da "ne pristaje i neće pristati na bilo koju vrstu nasilja i diktature".
Vladajuća stranka sudi
Učesnici protesta su nakon toga krenuli u šetnju ulicama Novog Sada, sve do zgrade suda, gdje im se obratio Pajtić, rekavši kako je aktuelna vlast "šest mjeseci muku mučila" da formira Vladu, pa šest mjeseci da je rekonstruira, a da će idućih šest mjeseci "mučiti" sve u Srbiji pričama hoće li biti vanrednih izbora ili neće.
Osvrćući se na hapšenje službenika DS-a Borislava Novakovića, Pajtić je rekao kako niko ne optužuje Novakovića ni za "jedan jedini dinar" i da je uhapšćen "jer to treba da bude tema u javnosti", kako bi se skrenula pažnja sa rada "nesposobne Vlade".
"Tabloidi su u Srbiji preuzeli ulogu Tužilaštva, a vladajuća stranka ulogu suda, pa se borba protiv kriminala svela na borbu protiv političkih neistomišljenika", upozorio je Pajtić, naglašivši da DS na to ne pristaje.
Demokrate su u zgradi suda u ostavile univerzalnu Deklaraciju o ljudskim pravima, koja se, kako su rekli, uvijek mora poštovati.
Tokom šetnje demokrata na nekoliko lokacija u gradu manje su im grupe okupljenih građana dovikivale pogrdne nazive.
(AlJzeera)