Novi Sad: Od šuge oboljelo 19 studenata
Novi Sad

Očekuje se porast broja oboljelih

Novi Sad: Od šuge oboljelo 19 studenata

Svrab između prstiju, oko ručnog zgloba, ispod pazuha i po preponama, samo su neki od znakova šuge, od koje je oboljelo ukupno 19 studenata Univerziteta u Novom Sadu. U Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata kažu da će taj broj u narednom periodu rasti i očekuju do 50 oboljelih.

Prošle godine bilo ih je ukupno 55, ali je do ovog perioda bilo više oboljelih nego sada. Ipak, narednih dana i nedelja očekujemo da će još studenata biti zaraženo - kaže Lidija Turo, epidemiolog u Zavodu za zadravstvenu zaštitu studenata.

Ona napominje da se ova parazitarna bolest prenosi direktinim, dužim kontaktom sa kožom bolesnika, seksualnim odnosom, ili indirektno, putem posteljine ili odjeće. Inkubacija traje od dvije do šest sedmica, od kontakta sa parazitom do pojave prvih simptoma.

- Osobe koje imaju šugu obično prvo osjećaju svrab između prstiju, po trbuhu, oko zglobova... Svrab se pojačava kad je toplo i nakon tuširanja. Šuga se obično javlja simetrično i pojavljuju se crvenkasti sitni čvorići koji izgledaju kao bubuljice. Na glavi i licu nema promjena na koži, jer parazitu ne odgovaraju lojne žlijezde koje se tu nalaze - objašnjava doktorka Turo.

Ona dodaje da je problem što se šuga često pogrešno dijagnostikuje jer se prvo posumnja na alergiju.

- Rana dijagnostika je izuzetno važna, da bi se spriječilo prenošenje na druge ljude. Lična higijena je bitna, ali ne igra ključnu ulogu, jer se može zaraziti bilo ko. Savjet studentima je da se obavezno jave ljekaru, ako primijete neki od pomenutih simptoma, kako bi ubrzali svoje liječenje i spriječili dalje širenje parazita - kaže Turo i dodaje da je važno istovremeno liječiti i seksualne partnere i sve koji su bili u dužem bliskom kontaktu sa pacijentom.

Trenutno Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata realizuje projekat “Šuga - ne stidi se, ljekaru javi se”. Cilj je da studenti znaju da je šuga prisutna, ali i kako da je prepoznaju, kako se širi i šta da urade u toj situaciji.

Parazit živi i van domaćina

PARAZIT Šugarac, koji izaziva šugu, van domaćina može da preživi nekoliko dana. “Prije početka liječenja svu odjeću i posteljinu treba oprati na temperaturi višoj od 60 stepeni, a odjeću koja ne može da se pere na visokim tempetarurama treba staviti u zatvorene kese da stoji nedjelju dana, dok parazit ne ugine”, savjetuje doktorka Turo.