Hrvatska: Referendum za definiciju braka kao životne zajednice muškarca i žene
Ilustracija

Inicijativa "U ime porodice" diskriminatorna?!

Hrvatska: Referendum za definiciju braka kao životne zajednice muškarca i žene

Apeliramo na građane da ne osuđuju nekoga samo zato što voli na drugačiji način nego što oni vole, poručio je predsjednik saborskog Odbora za Ustav Peđa Grbi piše Večernji list.

Iako smatram da je referendumsko pitanje inicijative "U ime porodice" duboko diskriminatorno, ne preostaje mi ništa drugo nego da raspišem referendum, s tim da u raspravi u Hrvatskom saboru apelujemo na građane da ne osuđuju nekoga samo zato što voli na drugačiji način nego što oni vole, poručio je predsjednik saborskog Odbora za Ustav Peđa Grbin jutros na sjednici Odbora za zakonodavstvo koji je raspravljao o prijedlogu za raspisivanje referenduma. Zamjerio je Grbin što Ustavni sud u svome upozorenju kojim kaže da je odluka građana na referendumu obvezujuća te automatski postaje ustavna nije ustvrdio i da je prijedlog pitanja inicijative protivan Ustavu.

- Ovo je duboko diskriminatorno pitanje i ukoliko se s njime složi većina građana, ovako postavljene odredbe nas sprječavaju da mi u budućnosti zamjenimo ovakvu odredbu, prvo jer godinu dana ne smijemo ništa preduzimati, a kasnije i zato jer ćemo teško skupiti glasove 101. zastupnika da ponovno izmjenimo Ustav – kazao je Grbin koji strahuje da će nas takva definicija braka umjesto u društvo razvijenih zemalja dovesti u društvo Bjelorusije, Ukrajine i Moldavije.

Spoljni član Odbora za zakonodavstvo Marijan Godek kazao je da dijeli mišljenje Ustavnog suda da su rezultati referenduma obvezujući za Hrvatski sabor koji će se u toj priči pojaviti samo kao tehničko tijelo.

- Ipak, vjerujem da je cijela stvar na samoj granici protivustavnosti. Mislim da je postavljeno pitanje duboko u suprotnosti s odredbama Ustava jer brak nije samo ljubavna ili seksualna veza, već je to odnos i institucija koji ima značajnije pravne reperkusije. Parovi stiču zajedničku imovinu, tu je pravo nasljeđivanja, pravo na penziju u slučaju smrti jednog od partnera... I sad mi kažemo da seksualna orjentacija nekoga onemogućuje da ima sva ta prava – negodovao je Godek, koji je prvobitno, kaže, razmišljao da članovi Odbora za zakonodavstvo zaključe da pitanje inicijative nije u skladu s Ustavom, no shvatio je, dodaje, da je to ipak iznad njihovih mogućnosti i nadležnosti.

- Ovo je apsurdna situacija jer ako se ova odredba unese u Ustav će se sigurno pokrenuti i postupak da se takva sporna odredba i ukine, odnosno izbriše iz Ustava – primjetio je Godek.

Nezavisni Josip Kregar s liste SDP-a složio se da postoje veliki i važni razlozi da ovako postavljena definicija braka ne uđe u Ustav jer on garantuje prava i obveze određenih tijela koja bi na taj način bila blokirana.

- Odlučivanje pukom većinom nije demokratija, nije mišljenje svih i nije mišljenje naroda – zaključio je Kregar te predložio da se odgodi raspisivanje referenduma kako bi se provela šira javna rasprava o inicijativi. Odbor je podržao prijedlog te ga uputio na raspravu u Sabor.