Na konstataciju novinara da je izabrao političku struju koja najviše naginje nacionalizmu na srpskoj sceni, ali i da je prihvatio put integracija u Evropsku uniju, Nikolić je kazao da je moguće spojiti te dvije stvari.
"Nemam nikakvu dilemu po tom pitanju. Istovremeno možete biti i nacionalista i proevropljanin, ali je vama u Evropi to teško objasniti, jer je srpski nacionalizam uvijek predstavljan kao nešto negativno. Ja volim svoju zemlju kao što i vi volite svoju i volim svoj narod kao što i vi volite svoj", objasnio je Nikolić.
Predsjednik Srbije kazao je da je počeo s odbranom Jugoslavije, odbranom Srpske Krajine, Republike Srpske i odbranom Kosova u okviru Srbije.
"A sve vrijeme, Evropa se suprotstavlja svemu što radite. Stavlja vas na listu nepoželjnih, uvode vam sankcije i izoluju vas. Ali, došla su druga vremena, pa smo sebi postavili nove ciljeve. U mojoj zemlji se kaže da se samo budala neće promijeniti", rekao je Nikolić za britanski list.
Srpski predsjednik kazao je da je došlo vrijeme za zapošljavanje ljudi, kojima treba obezbijediti bolji život, socijalnu i zdravstvenu njegu, kao i da je to drugačiji način vođenja zemlje. Nikolić je istakao da je "Srbija dio Evrope, ne samo Evropske unije kao organizacije", ali da je "spremna da sjutra postane članica EU".
Na pitanje da li smatra da je ulazak u EU jedini način da se Srbima obezbijedi bolji život, Nikolić je odgovorio da nije jedini, ali da jeste najbolji i najsigurniji.
"Naravno da imamo sporazume i saradnju širom svijeta. Imamo stara prijateljstva koja smo obnovili, sa zemljama koje su prije 30 godina zaostajale za nama, a koje danas ne možemo da stignemo. Ima i mnogo velikih, moćnih zemalja, koje nisu članice Evropske unije, s kojima imamo odlične trgovinske sporazume", kazao je Nikolić.
Nikolić je rekao i da, nažalost, Srbija ne proizvodi dovoljno, da je proizvodnja u poslednjih 13 godina potpuno zapostavljena, ali da ipak ne vidi EU "kao mogućnost da zaradi novac".
"Otvorili smo pregovore u vrijeme svjetske ekonomske krize. Izazvale su je velike zemlje, ali one male najviše pate. Zato moramo sami da se izvučemo iz krize. Nažalost, to je do sada većinom rađeno putem zaduživanja, već smo se približili kritičnoj tačci, kada više ne možete da dobijete bitku. Zbog toga intenzivno radimo i sarađujemo s investitorima širom svijeta da otvorimo nova radna mjesta", istakao je Nikolić.
Upitan da li u Srbiji postoji politička volja za sprovođenje dubinskih reformi političkog sistema, pravosuđa i ekonomije - kako bi evropski standardi bili ispunjeni, Nikolić je odgovorio da je Srbija "u potpunosti posvećena sprovođenju reformi, uključujući i one najbolnije i najteže".
"Pozitivna je i okolnost za ovu vladu je što je Srpska napredna stranka najjača partija u njoj. Ona je potpuno oslobođena bilo kojih obaveza povezanih s prošlošću i kad želi da sprovede reformu pravosuđa, neće se rukovoditi lošim reformama iz prošlosti", istakao je Nikolić.(Tanjug)
Isto važi, kazao je predsjednik Srbije, i za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i istakao da mu nije stalo da zakoni samo budu usvojeni, već da postanu dio svakodnevne prakse.
Nikolić je izjavio da je Srbija prihvatila situaciju na Kosovu i pozvala Srbe da izađu na lokalne izbore 3. novembra, ali da i Albanci treba da prihvate realnost.
"Ova vlada je poslušala moj savjet i odredila premijera za pregovore sa Prištinom, ja sam sam se sastao sa predsjednicom Kosova Atifete Jahjagom i zaključili smo briselski sporazum. To je sporazum koji odražava trenutnu situaciju na terenu", rekao je Nikolić.
Prema njegovim riječima, stav Beograda je bio da postoje djelovi KiM gde će se formirati srpska zajednica.
"Srbi moraju da imaju izabrane organe samouprave. Do sada su to bile takozvane paralelne institucije, jer su ljudi sami organizovali izbore, ili ih je Srbija organizovala, ali EU to nije prihvatala. Ako sada izaberemo lokalnu samoupravu kroz izbore koje organizuje Priština, EU će priznati legalnost i legitimnost tih institucija", rekao je Nikolić.
On je istakao da Srbija ima jasan stav o nepriznavanju Kosova i da je teško da će promijeniti svoju poziciju.
"Ne vidim da bi iko mogao da dobije izbore govoreći u kampanji da će priznati nezavisnost KiM. Dakle, Srbija ne može da prizna nezavisnost KiM", rekao je Nikolić i ponovio da bi za istinsku nezavisnost Kosovo moralo da prođe kroz "filter Savjeta bezbjednosti UN gdje ima bar sedam zemalja koje će podržati stav Srbije."
"Dakle Albanci mogu da opterećuju ove pregovore pričom o nezavisnosti, ali mogu da uspiju samo ako prihvate realnost kao što smo mi to učinili. A realnost je da ćemo ući u EU a da u EU pitanje granica postaje gotovo irelevantno," rekao je on.
Predsjednik je rekao i da Srbija u vrijeme zaključivanja Briselskog sporazuma nažalost nije znala da kosovski Albanci nastoje da formiraju vojsku.
"Svi su to krili od nas inače bi regulisali pitanje policije i armije na isti način, a sada je teško da to učinimo," rekao je on.
Sada na Kosovu postoje dvije vojske, kosovska vojska i vojska NATO, ukazao je Nikolić.
"Kosovska vojska je odmah sklopila sporazum o uzajamnoj odbrani sa vojskom Albanije. Odbrani od koga? Srbija nikada neće nikoga napasti, i ja takođe vjerujem da niko nikada neće napasti Srbiju. Dok god je NATO tamo, neće biti rata, i ja se nadam da rata nikada više neće biti", zaključio je Nikolić.