Odluku da se obustavi dio pomoći BiH iz IPA fondova za ovu godinu komesar File objavio je 16. oktobra, nakon tadašnje neuspjele runde razgovora o presudi Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić i Finci".
Sastanci u cilju iznalaženja modela realizacije presude, kojom se traži izmjena Ustava BiH na način koji bi i predstavnicima manjinskih naroda omogućio da se na izborima kandiduju za najviše državne funkcije, ni proteklih dana nisu urodili plodom.
U međuvremenu, Evropska komisija prerasporediće dodatna finansijska sredstva u okvirima Instrumenata za pretpristupnu pomoć (IPA) EU, kako bi podržala sprovođenje Briselskog sporazuma kojim se normaliziraju odnosi Beograda i Prištine, soapšteno je iz Fileove kancelarije.
Potvrdu pretpostavke da je dodatna pomoć kosovskim Srbima došla iz sredstava koje je Unija prethodno odredila za BiH, sarajevski dnevnik dobio je u Briselu od visokog zvaničnika Evropske komisije, koji nije želio da mu bude otkriven identitet.
"To jeste novac koji je bio namijenjen BiH. S obzirom na zastoj u reformama i nepostojanje dogovora o presudi "Sejdić i Finci", pokrenuta je procedura za preraspoređivanju 47 miliona evra iz "bosansko-hercegovačkog paketa". Prvih 15 miliona dodijeljeno je Kosovu. Što više vaši političari budu "razvlačili" postizanje dogovora i rješavanje otvorenih pitanja s EU, to će gubitak za BiH biti veći", upozorio je sagovornik "Avaza".
Međutim, piše list, ni tu nije kraj - pod znakom pitanja su i i IPA 2 fondovi i to ne samo zbog presude "Sejdić i Finci", nego i zbog nepostojanja koordinaconog mehanizma. Sve dok se i to pitanje ne riješi, pomoć koju bi BiH trebalo da dobije od Evropske unije na poklon neće biti na raspolaganju.