Sandžak piše svoju istoriju
Novi Pazar

Novi Pazar

Sandžak piše svoju istoriju

Podaci sa sajta opštine Novi Pazar ne slažu se sa činjenicama koje su u udžbenicima. Tvrdi se da su Bošnjaci stariji od Srba, a žestoko se napada i SPC, pišu Novosti.

Gradski oci u Novom Pazaru odlučili su da na zvaničnom sajtu lokalne zajednice ispričaju svoju verziju istorije i šta se dešavalo u Sandžaku i na Balkanu. Na internet-prezentaciji, pored opštih informacija o lokalnoj zajednici, nalaze se istorijski podaci i važni datumi, koji se u pojedinim segmentima ne slažu sa zvaničnom istorijom koja se nalazi u udžbenicima koje je odbrila Republika Srbija, pišu Novosti.

U spornim tekstovima navodi se da su Bošnjaci kao narod stariji od Srba, koji su ime dobili tek tokom 10. vijeka, odnosno 300 godina kasnije po dolasku na Balkan.

Srbi se optužuju da su, nakon što su primili hrišćanstvo, krenuli u „srbizaciju“ ostalih naroda, odnosno slovenizaciju Ilira i Vlaha. U dijelu koji se odnosi na srednji vijek, piše da su Rašani bili posebno slovensko pleme, kao i da se nemanjićki Ras ne može smatrati ranom prijestonicom Srbije.

Prema napisanom tekstu, Iliri su najstariji narod na Balkanu, a značajan broj Bošnjaka upravo vodi od njih porijeklo. Da bi se našla kopča naroda iz srednjeg vijeka sa današnjim Bošnjacima, navodi se da su bosanski bogomili imali slično vjerovanje kao što je islam.

Tekstovi iz novije istorije obiluju informacijama o ugnjetavanju, raseljavanju i ubijanju bošnjačkog življa. Bez ijedne riječi o stradanjima drugih naroda koji naseljavaju ove prostore. Žestoko je napadnuta i pravoslavna crkva, koja se optužuje da je 1711. godine organizovala genocid na sjeveru Crne Gore, kada je uoči Badnje večeri, izvršena „istraga poturica“. Po njihovim navodima, tada je ubijeno oko 1.000 ljudi, tvrde Novosti.

Takođe se kaže se da bosanski ban Tvrtko I Kotromanić nije krunisan u Mileševi, za kralja „Srbljem, Bosne, Primorija i Zapadnih strana“, već da ga je za kralja Bosne krunisao „djed bosanske (bogumilske) crkve“. Na sajtu se navodi i da je prema „nekim“ istorijskim podacima Novi Pazar u drugoj polovini 17. vijeka imao oko 30.000 stanovnika i da je bio jedan od najvećih gradova tadašnje kontinentalne Evrope.

Na pitanje koji su istorijski izvori korišćeni prilikom pisanja ove istorijske čitanke, Azem Hajdarević, načelnik Odjeljenja za društvenu djelatnost Novog Pazara kaže da je to literatura nekolicine doktora nauka sa prostora bivše Jugoslavije, među kojima se izdvajaju Ejup Mušović i Mustafa Memić.