Zahvaljujući ljubaznosti „crnogorske snahe“ Tanje Timotijević , portparolke SO Jagodina, dobili smo odgovore od gospodina Dragana Markovića – kako se u ovom gradu već punih devet godina bore za povećanje nataliteta.
Prema riječima Markovića, verbalna stimulacija i demagoško zalaganje za povećanje nataliteta nijesu dovoljni.
- Potrebne su konkretne i aktivne mjere socijalne politike protiv „bijele kuge“. Svaka novorođena beba u Jagodini dobija po 200 evra, a u drugoj polovini prošle godine, taj iznos smo povećali na 1.200 evra i rezultat toga je duplo više rođenih beba. U vrijeme važenja skupštinske odluke o finansijskoj pomoći porodicama koje su dobile četvrto, peto i svako naredno dijete, grad Jagodina do punoljetstva djeci rođenoj u tom periodu mjesečno isplaćuje po 200 evra. Nezaposlene porodilje i trudnice od trećeg mjeseca trudnoće do navršenih godinu dana života djeteta primaju mjesečno 120 evra.
Protiv „bijele kuge“ borimo se i indirektnim mjerama kao što je najniža cijena vrtića, ne samo u Srbiji, već i u Evropi i iznosi u prosjeku 20 evra. Svaki đak prvak od Skupštine grada dobija po 80 evra, a takođe obezbjeđujemo i rančeve sa kompletnim školskim priborom za djecu iz socijalno ugroženih porodica. Borba protiv „bijele kuge“ je i pomoć samohranim roditeljima i višečlanim porodicama koji imaju prioritet kada je zapošljavanje u pitanju, to je i besplatno ljetovanje za osnovce u Crnoj Gori, a za maturante u Grčkoj već devet godina, nagrađivanje uspješnih đaka i sportista, besplatan prevoz za đake i studente koji uz indeks imaju i besplatan ulaz u Akva park, Muzej voštanih figura, ZOO vrt i na Gradski stadion. Borba protiv „bijele kuge“ je i dovođenje investitora i otvaranje novih radnih mjesta, jer porodica ima uslova da se formira ili proširi samo onda kada roditelji imaju finansijsku sigurnost, odnosno imaju posao – ističe Dragan Marković.
- Dakle, „bijela kuga“ je, pored otvaranja novih radnih mjesta, jedan od najvećih problema u Srbiji. Statistički podaci pokazuju da u Srbiji svake godine umre 35.000 ljudi više nego što se rodi, pa smo pored brojih mjera koje sprovodimo, 2011. godine bili inicijatori nacionalnog projekta u borbi protiv „bijele kuge“ gdje smo htjeli da pomognemo neženjama starijim od 38 godina i da ih raznim mjerama stimulišemo za brak, a jedna od mjera je bila i finansijska pomoć od 3.000 evra prilikom stupanja u brak, posao za jednog bračnog druga itd… Tada smo organizovali i „večeru ljubavi“ na kojoj su se djevojke iz 46 gradova Srbije družile i upoznale sa našim neženjama, zatim ih je grad Jagodina poslao na besplatno ljetovanje u Grčku i rezultat te akcije je preko 20 sklopljenih brakova i desetoro novorođenčadi. Grad Jagodina će i u narednom periodu nastaviti da se brojim mjerama socijalne politike bori protiv „bijele kuge“ jer se moramo boriti protiv demografskog starenja stanovništva – naglašava Dragan Marković Palma za Pobjedu.
- Mjere koje sprovodimo urodile su plodom jer je Jagodina jedan od rijetkih gradova u Srbiji koji je na popisu stanovništa 2011. godine imao više stanovnika nego na popisu 2002. godine, a ove školske godine upisali smo dva odjeljenja đaka prvaka više nego prošle godine, što sve pokazuje da je naša borba opravdana… Ovaj grad štedi na svim nivoima, odbornici i članovi Gradskog veća i upravnih odbora ne primaju platu, službeni automobili voze građane do kliničkih centara, kredit za službene telefone je limitiran, nema kafanskih prezentacija itd. i ta sredstva preusmjeravamo za pomoć građanima – kaže Marković.