Vođenje navijača profitabilan posao
ilustracija

Srbija

Vođenje navijača profitabilan posao

Zanimanje "navijač" ne postoji, ali privilegije ukazuju da je vođenje navijačkih grupa izuzetno profitabilan posao, kazao je za Politiku policijski general Milivoj Mirkov.

Mirkov, koji je i komesar za bezbjednost Fudbalskog saveza Srbije, je za list Politika kazao da su mjere za unaprjeđenje bezbjednosti u fudbalu, iznijete proljetos na sjednici Savjeta za sprječavanje nasilja u sportu, u potpunosi integrisane u Nacionalnu strategiju i akcioni plan za sprječavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama.

Sve to je, kako prenosi B92, osnov za uspostavljanje društvenih mehanizama za sprječavanje nasilja i prvi korak ka sistemskom rješavanju problema.

Na pitanje kako to da se u prostorijama klubova nalaze predmeti koje huligani koriste na utakmicama, Mirkov je odgovorio da Zakon o sprječavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama jasno definiše koji predmeti se mogu unijeti na stadion ili u navijačke prostorije u okviru stadiona, ali da vođe navijačkih grupa očigledno ne dozvoljavaju kontrolu nad korišćenjem tih prostorija.

"Zloupotreba je posljedica nepostojanja jasne zakonske ili interne regulative o načinu saradnje kluba i navijačke grupe. Pitanje je ko postavlja pravila igre i čija uloga ima veću težinu", rekao je Mirkov.

Mirkov je naglasio da "preciznim definisanjem šta se smatra navijačkom grupom, koja je njena organizacija, njene obaveze, prava i odgovornosti, kako se finansira, koji je način saradnje s voljenim klubom i drugim navijačkim grupama, ne bi se dala huliganima mogućnost da manipulišu pod plaštom navijačke grupe".

Mirkov smatra i da ne treba očekivati da neko iz državnih organa vodi razgovore s prvim ljudima iz klubova, jer je "svaki od njih punoljetna i zakonski odgovorna osoba za svoje izjave".

"Da li to članovi uprava rade iz ubjeđenja, neznanja ili straha? Ukoliko rade iz ubeđenja treba ih sankcionisati u skladu sa zakonom. Ukoliko rade iz neznanja treba ih edukovati, a ukoliko rade iz straha treba ih zaštititi", ocijenio je Mirkov.

Mirkov kaže i da su, nažalost, davno prošla vremena kada su ljudi odlazili na utakmice da bi podržali voljeni klub i da bi zajednički širili pozitivnu energiju, već da je vođenje navijačkih grupa, danas postalo profitabilan posao. Odgovornost za ovakvu situaciju, po Mirkovu je veoma široka - lična, porodična, društvena i odgovornost čitave zajednice.

"Nasilje nije novi pojavni oblik proistekao iz ove utakmice, ono se može vidjeti u svim sferama društvenog života", kaže Mirkov.

Ključni faktori za povećanje nasilja u fudbalu su sociološki okvir, pravni okvir, infrastruktura sportskih objekata, nedostatak profesionalizma i nedefinisanost statusa navijačke grupe, zbog čega u potpunosti treba primjeniti Nacionalnu strategiju i Akcioni plan za njenu implementaciju, zaključio je Mirkov za "Politiku".