Kako javlja agencija Anadolija, ceremoniju je organizovalo Udruženje građana „Mostari“. Tradicionalno, svake godine 9. oktobra u 10.16 sati oglase se sirene za uzbunu, dok učenici osnovnih i srednjih škola, koje nastavu izvode po federalnom nastavnom planu i programu, bace cvijeće, najčešće ljiljane u rijeku Neretvu.
Tradicionalni skok u Neretvu ove godine izveo je Nermin Sarić Germa
Obilježavanju godišnjice rušenja prisustvovali su i brojni građani Mostara. Među njima najviše emocija iskazao je Emir Balić, najpoznatija mostarska lasta.
„Dvadeset godina je prošlo kao dvadeset dana i ja još uvijek osjećam ono što sam osjećao 1993. Više sam emotivno vezan za komade Starog mosta nego za ovaj obnovljeni“, izjavio je Balić.
Ratni komandant mostarske brigade Esad Humo takođe smatra da obnovljeni most nije uspio približiti podijeljeno mostarsko društvo.
„Most jeste spojio obale, ali ne i ljude. Danas je dvadeset godina od iživljavanja nad Starim mostom i dvadeset godina iživljavanja nad Bošnjacima ovoga grada. Političari nas drže podijeljenim i rapamećenim. Sva obaveza je na našim političarima da razmišljaju o budućnosti“, poručio je Humo.
Na današnji dan prije tačno 20. godina srušen je Stari most u Mostaru. Most je pao u rijeku Neretvu tačno u 10,16 sati, nakon što je u više navrata pogođen tenkovskim projektilima Hrvatskog vijeća obrane (HVO), piše Portal Analitika.
-Iako je Haški tribunal prvostepenom presudom krajem maja ove godine u slučaju ''Prlić i ostali'' presudio kako se Starim mostom koristila Armija BiH, te da je zbog te činjenice navedeni objekt bio legitimni vojni cilj, to ne umanjuje varvarski čin koji je počinjen nad najljepšim spomenikom osmanske kulture u Evropi- ističe se u članku.
Most je, prema snimcima Mostarca Nedžada Kasumovića, projektilima gađan tokom cijelog dana 8. novembra, da bi dan kasnije bio i potpuno urušen. Granatiranje i rušenje mosta brzo je obišlo cijeli svijet.
Vojni i politički lideri takozvane ”Herceg-Bosne” proglašeni su krajem maja ove godine nepravosnažnom presudom krivim i osuđeni na ukupno 111 godina zatvora. Premijer “Herceg-Bosne” Jadranko Prlić osuđen je na 25 godina zatvora, ministar odbrane Bruno Stojić na 20 godina zatvora, a zapovjednici Glavnog stožera HVO-a generali Slobodan Praljak i Milivoj Petković osuđeni su na po 20 godina zatvora. Zapovjednik Vojne policije HVO-a Valentin Ćorić osuđen je na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića, koji je bio odgovoran za logore “Herceg-Bosne”, na ukupno 10 godina.
Stari most je izgrađen između 1557. i 1566. godine, nakon što su građani Mostara zamolili Sultana Sulejmana Veličanstvenog da dobiju novi most. Izvodač gradnje mosta je bio Mostarac Mehmed-beg Karađoz, iza kojeg je ostala centralna mostarska Karađoz-begova džamija.
Stari most je obnovljen i svečano otvoren u julu 2004. godine.