Hrvatska istražuje humanitarna akcije
Nora Šitum

Cilj je veća transparentnost

Hrvatska istražuje humanitarna akcije

Humanitarnu akciju koja je na noge podignula Hrvatsku za pomoć bolesnoj djevojčici, sada je pod istragom DORH-a.

Humanitarna akcija prikupljanja novca za liječenje djevojčice Nore Šitum u februaru ove godine ujedinila je Hrvatsku.

Ali, zbog sumnje u kršenje niza zakona, slučajem se sada bavi Državno Tužilaštvo Republike Hrvatske (DORH).

U udruzi 'Jak kao Jakov' božićni duh osjeti se već nekoliko sedmica. Uz spretne ruke volontera i malo dobre volje, kuglice od stiropora u hipu postaju božićni ukrasi.

Sve to s plemenitom nakanom jer sav prihod od prodaje ovih rukotvorina ide za djecu oboljelu od malignih bolesti.

"Radimo sve, rade se anđeli, kutije radimo, zvezdice, pahulje", nabraja volonterka Jasminka Trpčić.

Građani prošle godine prikupili 10 milijona eura

Kreativnost iz volontera izvlači Jakov, 13-godišnji dječak po kojem je udruga dobila ime, a koji životnu bitku s teškim oblikom leukemije nije dobio. Ali, za druge je nastavila njegova majka.

"Do sada smo pomogli 54 djece iz svih županija. Informaciju o tome kojem je djetetu potrebno, to se konzultiramo s defektologom na dječjoj hematologiji i onkologiji KBC Rebro", objašnjava Ivančica Rubido, osnivač zaudruge.

Žele, kažu, biti sigurni da novac odlazi najpotrebitijima.

"Prošle je godine ova udruga u božićnoj akciji sakupila više od 16 hiljada eura, a ove godine nadaju se i većem iznosu. Jer djece kojoj je potrebna pomoć je puno", javlja reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić.

A puno je i onih koji žele pomoći. Samo prošle godine hrvatski su građani u humanitarnim akcijama prikupili više od 10 milijona eura.

Posljednja u nizu, za liječenje djevojčice Nore Šitum, na noge je podignula cijelu Hrvatsku i dirnula mnoga srca.

Ali, cijeli slučaj sada istražuje Državno Tužilaštvo. Sumnja se da je u ovoj akciji prekršeno nekoliko zakona.

Sporno je to što je novac u početku sjedao na privatni račun Norine majke, ali i to što udruga 'Hrabro dijete' nije na traženje Norinih roditelja izdala financijski izvještaj.

Konzultacije radi dorade Zakona

Oni sad polažu pravo na novac doniran u akciji, a za Ministarku socijalne politike i mladih Milanku Opačić upravo je to dio Zakona koji treba mijenjati.

"Dodati jedan dio...Mislim da to nije u redu. Vidjet ćemo možemo li napraviti da se za te novce osnuje posebni fond pa da se iz tog fonda finansiraju potrebe nekih drugih ljudi", kaže Opačić.

Ministarka Zakon želi doraditi. Zato najavljuje konzultacije s humanitarnim udrugama i županijskim kancelarijama državne uprave, koji daju odobrenja za akcije i kontrolišu finansijske knjige zadruga. Cilj je veća transparentnost.

"Do sada nismo imali dovoljan uvid u to koliko redovno se podnose izvještaji. Ono što je ključno i što se i kroz aktualne slučajeve pokazalo, da se radi na većoj proaktivnoj objavi finansijskih izvještaja utrošenih sredstava, od samih udruga, ali i od nadležnih kancelarija", kaže Igor Vidačak iz vladine kancelarije za zadruge.

Mnogi strahuju da bi posljednji slučaj mogao poljuljati dobru volju građana da pomognu onima kojima je pomoć potrebna.

Ako je suditi prema skupini entuzijasta u zadruzi 'Jak kao Jakov', razloga za brigu nema.