Mržnja trese Vukovar
Lomljenje table sa ćiriličnim natpisom u Vukovaru

U Vukovaru započelo prikupljanje potpisa za referendum

Mržnja trese Vukovar

U NAELEKTRISANOJ atmosferi, punoj izliva mržnje prema Srbima, u Vukovaru je započelo prikupljanje potpisa za referendum na kojem bi građani Hrvatske trebalo da odluče hoće li biti ćirilice u tom gradu, ali i mnogim drugim mjestima.

Ako se prikupi dovoljno potpisa, referendumsko pitanje trebalo bi da sugeriše primjenu dvojezičnosti samo tamo gdje su manjine u većini (preko 50 odsto). Kako u Vukovaru živi nešto više od 30 odsto Srba, to bi značilo i ukidanje dvojezičnosti u tom gradu, pišu "Novosti".

Prikupljanje potpisa ponovo je podiglo tenzije u gradu na Dunavu, gdje se u ponedjeljak očekuje dolazak kompletnog hrvatskog državnog vrha, koji bi trebalo da učestvuje u Koloni sjećanja, na 22. godišnjicu ratnih stradanja.

 

Grafiti mržnje - “Srbi selite se” i “Srbe na vrbe” osvanuli su u nedjelju na mnogim zidovima, praćeni neizbežnim ustaškim “u”, a vandali su polomili i tablu na zgradi u kojoj je sjedište Partije podunavskih Srba. Grad je pun automobila sa splitskim, dubrovačkim i gospićkim tablicama, a napetost se osjeća u vazduhu.

 

Članovi Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara, pred dolazak hiljada ljudi, podijelili su goste na “vukovarsku Hrvatsku” i nevukovarsku, poručujući političkom vrhu da se odmakao od naroda, prenose "Novosti".

Potpisi za referendum, koji se vodi pod parolom “Vukovar vas zove”, prikupljaće se na 2.000 mjesta u Hrvatskoj, a angažovano je oko 5.000 volontera koji će danonoćno stajati na ulicama i trgovima. Da bi se raspisao referendum treba prikupiti 450.000 potpisa do 1. decembra, a organizatori smatraju da to neće biti problem.

Ostaje, međutim, pitanje dalje procedure, jer se hrvatska vlada zalaže da se u Ustav uvede odredba po kojoj manjinska pitanja ne bi ubuduće mogla da se rešavaju na referendumu. Kako javnu podršku organizatorima referenduma daje samo HDZ, smatra se da će promjena ustava proći uz podršku SDP, njegovih koalicijskih partnera i stranaka leve orijentacije.

Nesporno je da je dvojezičnost sve više ugrožena u Hrvatskoj, a preko vikenda je razbijena i ćirilična tabla u Dardi. U Zagrebu je postavljeno nekoliko tabli na latinici i ćirilici u Vukovarskoj ulici, “Ulica budućnosti Vukovara”, na kojima se apelovalo za mir i suživot, ali su “trajale” svega desetak minuta.