Mostar: Podjela podijeljenog grada
Mostar

Dogovor SDA i HDZ

Mostar: Podjela podijeljenog grada

Sa sve učestalijih sastanaka lidera HDZ BiH Dragana Čovića i predsjednika SDA Sulejmana Tihića, u javnost je procurila informacija da su se oni dogovorili o podjeli Mostara na dvije opštine, koje bi bile udružene u Grad Mostar pišu Novosti.

U SDP su, međutim, ocijenili da je riječ o razbijanju sadašnjeg statusa Mostara, i da bi, u tom slučaju, sva vlast bila u dvijema opštinama od kojih bi u jednoj dominirao SDA, a u drugoj HDZ BiH, dok bi Grad imao fiktivnu i beznačajnu ulogu.

Sve međunarodne analize govore da je Mostar definitivno „najpodjeljeniji“ grad u Evropi, jer sa jedne strane Neretve žive Bošnjaci, a sa druge Hrvati. Aktualizovanje pitanja podjele na dvije opštine, bošnjački i hrvatski dio, izazvalo je mnogobrojne reakcije u Federaciji BiH. Dok u SDP tvrde da neće dozvoliti formiranje novih teritorijalnih cjelina u Bosni, veterani HVO poručuju da se ravnopravnost ovog naroda može obezbijediti jedino stvaranjem - hrvatske republike!

Navodno, najjači argument Čovića i Tihića za podjelu grada jeste činjenica da međunacionalni suživot nije moguć u gradu, što se pokazuje i danas, 18 godina posle rata.

Predsjednik SDP Zlatko Lagumdžija poručio je da ta stranka nikada neće dozvoliti podjelu Mostara.

- Mostar ne damo, SDA nećemo - kazao je Lagumdžija, reagujući na izjavu potpredsjednika SDA i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića da je „Mostar grad-slučaj“.

OD predratnih 23.768 Srba koji su živjeli u Mostaru sada se procjenjuje da ih ima svega nekoliko hiljada. U opštini Istočni Mostar, koja je nastala izdvajanjem dijela teritorije grada na Neretvi i pripajanjem Srpskoj, u oktobru je popisano svega 280 stanovnika - uglavnom Srba. Prije rata u Mostaru je živjelo 126.628 građana, od čega je Bošnjaka bilo 43.856, a Hrvata 43.037. U oktobru je u ovom gradu popisano ukupno 113.169 građana. Bošnjaci i Hrvati, kako se procjenjuje, čine više od 95 odsto stanovništva.

Izetbegović je istakao da Bošnjaci jednostavno ne mogu prihvatiti princip „jedan čovjek, jedan glas u Mostaru“. On je potvrdio da su SDA i HDZ BiH „gotovo podijelile Mostar“, ali je naglasio da Travnik neće biti podijeljen kako to tvrde iz HDZ BiH.

- Mogu i ne moraju biti dvije opštine, niti moraju biti podijeljene po Neretvi. Moramo priznati da u tom gradu reintegracija nije sasvim uspjela. Opština mora biti, a nije bitno koliko će ih biti - rekao je Izetbegović, podsjetivši da je ovakav Mostar djelo mirovnih sporazuma.

U priču o podjeli Mostara uključili su se i hrvatski veterani koji su odlučni da Hrvati dobiju svoj entitet u BiH!

- Hrvatima treba republika, entitet - izjavio je jedan od osnivača HVO Jadran Topić koji je bio među najglasnijim zagovaračima ideje o stvaranju Herceg-Bosne.

On je naglasio da je „ono što je bilo prije 22 godine danas još aktualnije“.

- Tada smo napravili pravi potez koji se pokazao kao odlučujući da bi bilo sačuvano postojanje Hrvata u BiH. Danas je to vidljivo na svakom koraku. Samo to rješenje garantuje napredak cijele zemlje. Hrvati moraju imati svoju teritoriju, svoje institucije - zaključio je Topić.