Zašto je bolje jesti zelene banane i hladan krompir
Ilustracija

Postoji dobar razlog

Zašto je bolje jesti zelene banane i hladan krompir

Mislite na zdravlje, pa mrkvu kuvate na pari, ohlađeni krompir vam je sumnjiv, pa ga bacate, a često zaboravite skinuti lonac s vatre i redovno prekuvate tjesteninu? Stručnjaci smatraju da možete i bolje.

Hladan krompir

Čim se skuvaju, sastojci skroba u krompiru nabubre i počnu se raspadati, te se i lakše vare. Ali ako se ohladi nakon kuvanja, dio skroba pretvara se u oblik koji je teže svariti. Međutim, ovaj skrob, poput vlakana, završava u debelom crijevu i, navodno, sudjeluje u boljoj regulaciji crijeva.

Mrkvu je ipak bolje kuvati u vodi, a ne na pari

U poredjenju sa sirovom ili mrkvom kuvanom na pari, mrkva koja se kuva u vodi ima više karotenoida — antioksidansa koji tijelo koristi za stvaranje vitamina A, važnog za rast, reprodukciju, imunitet, zdravu kožu, oči i kosu. Sto grama kuvane mrkve sadrži 28 mg vitamina C, tek nešto manje od sirove (31 mg), te daleko više nego ona kuvana na pari (19 mg).

Čaj treba kuvati barem minutu

Znate da čaj sadrži polifenole, antioksidanse koji čuvaju stanice srca? Oni se ispuštaju samo ako čaj odstoji jednu do četiri minute u vrućoj vodi.

Pažljivo sa špagetama! Tjesteninu nemojte raskuvati

Srećom po naš metabolizam, tjestenina ima nizak glikemijski indeks, pa daje duži osjećaj sitosti. Međutim, ovo vrijedi samo u slučaju da je kuvana al dente. Škrob se tada sporije razgrađuje, a prerađeni šećer postupno ispušta u krvotok. Prekuvana tjestenina ima upravo suprotan efekt.

Jedite zelene banane

Skrob u bananama se tokom zrenja pretvara u šećer. Zato, što je banana nezrelija, sadrži manje šećera i veću količinu skroba, koju naše tijelo ne može tako lako svariti, pa je i glikemijski indeks niži. Više skroba stigne i do debelog crijeva, a mi iz nje dobijemo manje kalorija.

Ulje na salatu

Najbolje ćete iskoristili salatu ako je zalijte maslinovim uljem ili dodate avokado, koji sadrži monozasićene masnoće. Naše tijelo treba masnoće da bi iskoristilo hranjive materije koje nudi povrće (likopen iz rajčice, betakaroten iz mrkve ili lutein iz zelene salate).

(Izvor:MOJEzdravlje)