Da li se može dobiti HIV oralnim putem?
ilustracija

Prenosive bolesti

Da li se može dobiti HIV oralnim putem?

Koliko je kondom važan faktor u zaštiti protiv HIV zaraze seksualnim putem, ne moramo ni da vam pričamo. Ipak, kada je oralni seks u pitanju, većina ljudi ne koristi prezervativ. Da li je to pametno ?

Svi znamo da se HIV može prenijeti vaginalnim i analnim seksualnim odnosom bez zaštite, transfuzijom zaražene krvi, preko posteljice, ali i dojenjem s majke na dijete, kod narkomana koji koriste zajednički špric, korišćenjem istog žileta… Međutim, da li je moguće sidom se zaraziti oralnim seksom? 

Nažalost, odgovor je potvrdan. Iako je rizik da se osoba zarazi virusom side veoma mali, on nikako nije i zanemarljiv. Prema mišljenju nekih stručnjaka, čak tri odsto populacije HIV-om se zarazi kunilingusom ili felacijom. 

Sve zavisi od količine virusa u tijelu zaražene osobe koja pruža ili prima oralno zadovoljstvo, ali i zdravstvenog stanja njenih usta ili genitalija. Takođe, bitna je i koncentracija HIV-a u spermi, vaginalnoj tečnosti ili krvi. 

Ukoliko HIV negativna osoba ima bilo kakvu infekciju, posjekotinu ili ranicu, u ustima ili polnim organima, a isto tako i HIV pozitivan partner, ne bi se trebalo igrati životom. Ipak, pošto se HIV ne prenosi pljuvačkom, manja je vjerovatnoća da zaraženi prenese infekciju osobi koju zadovoljava na ovaj način piše Telegraf.rs. 

Rizici u zavisnosti od tipa oralnog seksa 

Zdrava žena (ili muškarac) radi felacio HIV pozitivnom muškarcu – ukoliko imate ranicu u ustima, šanse definitivno postoje, čak i kad su prisutne vrlo male količine virusa u spremi 

HIV pozitivna žena (ili muškarac) radi felacio zdravom muškarcu – veoma mali rizik, ako ne, čak i nemoguće 

Kunilingus zdravog muškarca (ili žene) na HIV zaraženoj ženi – biološki moguće, ali u realnosti zaista mali rizik. Žena u ovom slučaju je najzaraznija neposredno pred menstruaciju. 

Kunilingus HIV pozitivnog muškarca (ili žene) na zdravoj ženi – do sada nije zabilježen niti jedan jedini slučaj. 

Šta da preduzmete? 

- možete da odlučite da, dok ne nađete stalnog partnera, uopšte ne praktikujete oralni seks 

- možete da smanjite izbor partnera s kojima ćete upražnjavati oralni seks 

- imate opciju da i tokom oralnog seksa koristite zaštitu, bilo da je u pitanju muški ili ženski kondom, bilo dentalna zaštita za usta 

- ako ste sigurni da vi sami nemate sidu, možete da budete sebični i samo primate “oralnu uslugu”, jer su tako manje šanse da se zarazite neko kada ste i sami velikodušni 

- ne bi bilo loše da izbjegavate oralni seks pred i za vrijeme menstruacije 

- opcija je i da izbjegavate “oralnu završnicu”, odnosno kontakt ejakulata s ustima 

- redovno provjeravajte zdravlje desni, zuba i usta i nikako nemojte prati zube, čistiti ih koncem ili čačkalicom neposredno pred oralni seks 

- redovno se testirajte na sidu 

- uvijek imate mogućnost da donesete odluku da su rizici da se zarazite nedovoljno veliki i da nastavite s praktikovanjem svih vidova oralnog seksa. No, to vam baš nije pametno! 

- Ipak, za šta god da se opredijelite, znajte da se oralnim seksom može dobiti ne samo sida, već i druge seksualno prenosive bolesti kao što su sifilis, herpes i gonoreja (triper, kapavac). 

Zaboravite na predrasude 

Čisto da napomenemo, HIV se NE prenosi rukovanjem, grljenjem i drugim uobičajenim međuljudskim kontaktima. Ne prenosi se doticanjem s predmeta kao što su javne telefonske govornice, novac, rukohvati u javnom prevozu. Ne prenosi se korišćenjem javnih toaleta, bazena ili sauna. 

Ne prenosi se preko posuđa za jela, čaša, peškira, posteljine. Ne prenosi se uobičajenim pregledom kod ljekara, niti uobičajenim pregledom i popravkom zuba kod stomatologa. Ne prenosi se putem domaćih životinja (preko psa, mačke). Ne prenosi se davanjem krvi. Ne prenosi se tokom uobičajene njege oboljelog od AIDS-a.