Rezultati nedavno sprovedene studije pokazuju da čak polovina ispitanih parova osjeća da im je odnos oslabio u godini poslije rođenja njihovog prvog djeteta. Druga polovina je izjavila da je njihov odnos stabilan, ili da se poboljšao. Ispostavilo se da, što je brak duže trajao, djeca su u većoj mjeri bila povezujuća snaga roditeljskog odnosa.
Trudnoća kao dobra priprema
Tokom graviditeta, žene se često osjećaju ranjivo, nezaštićeno, zavisno od drugih. Zato im je od izuzetnog značaja da mogu da vjeruju svom partneru, jer od njega očekuju pomoć - kako bi se uspješno nosile sa mogućim tegobama...
A muškarci? Pojedini vole osjećaj da partnerke zavise od njih, dok drugi to smatraju prilično zastrašujućim. Ima pripadnika jačeg pola koji misle da je žensko tijelo u trudnoći lijepo, dok je drugima neprivlačno... U svakom slučaju, partnerstvo mora da bude jako da bi uspješno prošlo kroz sve ove, ali i mnoge druge opcije.
Biti na rođenju ili ne?
Muškarci koji se osjećaju korisno kada nešto aktivno rade, najčešće se osjećaju bespomoćno tokom porođaja. Teško im je, uopšte, da razumiju da samo njihovo prisustvo može da donese olakšanje partnerki.
Što se tiče žena, pojedine žele da dijele svaki trenutak sa svojim partnerom. Druge se boje da bi tokom porođaja bile suviše zabrinute zbog suprugove reakcije, pa ne bi mogle adekvatno da se koncentrišu na sopstvene...
Važno je da izbor bude individualan, za svakog partnera pojedinačno. Morate da budete iskreni, da pažljivo saslušate objašnjenja svog partnera.
I, jedan savjet za buduće mame: potrudite se da ne djelujete uvrijeđeno, ili da se ne osjećate "ranjeno" ako se osjećanja vašeg partnera u ovom slučaju ne poklapaju sa vašim. Činjenica da je izabrao neki drugi "put", neće spriječiti očevo vezivanje za bebu. Jednostavno, kada se beba rodi, uključivanjem tate u brigu oko nje, bliskost će brzo da bude uspostavljena.
Nove odgovornosti
Nakon djetetovog rođenja, većina mama uzima porodiljsko odsustvo, a neke ne rade puno radno vrijeme dokle god je beba mala.
Za vrijeme ženinog odsustvovanja sa posla, partneri mogu da se "zaglave" u tradicionalnom obrascu, u kojem je mama domaćica, a tata hranilac porodice. To može da unese veliku promjenu u njihov odnos. Naime, mame se kod kuće suočavaju sa stresom zbog novog "posla" oko bebe, gdje im je sve novo i nepoznato, dok se tate vraćaju kući iz svog starog poslovnog svijeta. Pored toga, dešava se da očevi - posebno oni koji su već osjetili teret kućnih poslova, pokušavaju vješto da ih izbjegnu. Eto odmah osjećanja ozlojeđenosti, suza i bijesa...
U takvoj situaciji, izuzetno je važan razgovor u vezi odgovornosti - oko kojih ranije nije moralo da se diskutuje, ali sada oko njih mora da se ponovo pregovara.
Dok oba partnera ne prihvate promjene koje donosi rođenje bebe, "gubitak slobode" može da uzrokuje ozbiljan konflikt. Svakako, to ne znači - na primjer, da jedan od partnera ne treba malo da izađe iz kuće, ili zajedno, ali znači da taj izlazak mora unaprijed da se isplanira.
Podijelite brigu oko bebe
Partneri se ponekad ne slažu sasvim oko toga koji je najbolji način za negu njihove bebe. Posebno mamama može da bude teško da se "povuku" i "dopuste" suprugu da "rukuje" sa bebom. Međutim, isključivosti ovdje nema mjesta.
Neka svako brine o djeci onako kako najbolje umije! Uostalom, praksa pokazuje da se velika bliskost najprije razvija između djece i očeva koji vode brigu o njima, koji su uključeni u sve što je vezano za njih.
Ah, taj seks!
Pitanje seksa može da bude posebno sporno, ponekad malo teže za rješavanje. Barem polovina žena u postporođajnom periodu dugo ni ne pokušava da ima odnos, a statistike o učestalosti odnosa govore da te brojke drastično opadaju tokom prve godine nakon rođenja djeteta. Mnogim parovima je "teško" da pričaju o seksu, ali im je zato "lako" da očekuju od partnera da ih razume kako se osjećaju!? Još jedan problem se često javlja. Naime, pojedinim muškarcima teško "pada" ako se njihova partnerka osjeća suviše umorno da vodi ljubav. Njima to izgleda kao odbijanje njih samih.
Ukoliko za ženu, nakon fizičkih zahtijeva koje pred nju postavlja briga o bebi, vođenje ljubavi predstavlja "napor", svog partnera može da "umiri" razmjenom nježnosti, uz mnogo poljubaca.
Rješavanje konflikata
Ovo je pravo vrijeme da poštujete jedno drugo kao prijatelje i partnere, jednako kao ljubavnike. To što ste postali roditelji, jeste uzrok svojevrsnog stresa, tako da ste ponekad prosto "prisiljeni" da se svađate. Ali, onoliko dugo koliko ste u stanju da probleme rješavate uspješno, vaše dijete neće morati zbog njih da trpi. Djeca ne remete, ne "kidaju" dobar odnos, već to potiče od naglašenih slabosti roditelja.
Parovi koji se trude da pozitivno riješe svoje konflikte, uvijek će da potraže kompromis - zato što cijene svoj partnerski odnos i sreću porodice. A to je mnogo važnije nego pobjeđivanje u međusobnim raspravama.