Ljubav nas zaglupljuje
Brojne studije pokazale su da strastveno zaljubljene osobe znatno teže mogu da se fokusiraju kako bi obavile zadatke koji zahtijevaju pažnju.
- Kada se nađete u romantičnoj vezi vjerovatno će vam biti teže da se fokusirate na druge stvari zato što ćete veći deo vaših kognitivnih resursa koristiti za razmišljanje o osobi u koju ste zaljubljeni – tvrdi Hank van Stenbergen, profesor sa Univerziteta Lajden u Holandiji.
Ljubav je poput droge
Naučnici čak posjeduju i snimke mozga kojima potkrepljuju ovu tvrdnju. Kada se zaljubimo, isti dio mozga koji je povezan sa zavisnošću od droga postaje aktivan, dajući nam osjećaj euforije.
Ljubav nas čini otpornijim na bol
- Izgleda da su pojedini dijelovi mozga, koji aktivira osjećaj ljubavi, isti oni koji lekovi koriste kako bi smanjili bol – tvrdi dr Artur Aron, profesor psihologije sa Državnog univerziteta u Njujorku. Zapravo, samo držanje ruku voljene osobe može da otkloni bol.
Ljubav usporava hod
Barem kada su muškarci u pitanju. Istraživači su otkrili da muškarci podešavaju brzinu svog hoda brzini partnerke – u pitanju je čudan fenomen koji nije primećen kada su hodali sa osobom koju smatraju prijateljem.
Ljubav menja naše otkucaje srca i prilagođava ih partnerovim
Pojedine studije sugerišu da, kada smo u ljubavi, srce kuca istom brzinom kao i partnerovo.
Ljubav nam podiže ton glasa za jednu oktavu
Žene imaju tendenciju da pričaju nešto višim glasom sa muškarcima koji su im privlačni. Istraživanja takođe tvrde da zaljubljene osobe ponekad pokušavaju da imitiraju ton glasa partnera kako bi iskazali nježnost i osjećaj razumijevanja.
Ljubav nas čini slepima
Pojedine studije pokazale su da ljudi u posvećenim vezama, koji misle o svojim partnerima, nesvjesno sklanjaju svoj pogled od atraktivnih pripadnika drugog pola – ovo se naziva nesvjesni poremećaj pažnje.
Ljubav nas ohrabruje
Istraživanja koja su pratila rizično ponašanje kod muškaraca i žena pokazala su da su muškarci znatno spremniji na nepotrebne rizike za osobe koje im se sviđaju.