Međutim, još nema odgovora na pitanje kada će se u pritvoru naći i tzv. veliki igrači poput odbjeglog narkobosa, Darka Šarića.
Iz ugla republičkog javnog tužioca i ministra pravde Srbije, jednodnevni učinak akcije bio je - gromovit.
Najstrožije kažnjavanje
Jer, kako kažu, zaplijena 21 kilograma narkotika, od čega više od sedam kg heroina i preko pet kg kokaina, nije zanemarljiva. Napominju da akcija i dalje traje, pa bi se u narednim danima, sa trenutnih 180, broj podnijetih krivičnih prijava mogao popeti za stotinjak.
„Predlagaćemo sudu najstrožije kažnjavanje počinilaca. U svim onim situacijama, gdje to zakon dozvoljava, predlažemo i određivanje pritvora“, kaže republička javna tužiteljka Zagorka Dolovac.
Iako je tokom akcije privedeno preko 120 ljudi, u pritvoru se za sada nalazi samo njih 70, iz Beograda javlja novinarka Al Jazeere Anne Marie Ćurćić.
„Među privedenima u akciji Grom, za sada nema tzv. velikih igrača. Ministar pravde, međutim, ne isključuje mogućnost da bi se kroz istražni postupak moglo doći i do njih“, dodaje.
Olakšanje potrage
O mogućem hapšenju odbeglog Šarića do kraja godine, kako je to nedavno najavio vicepremijer Aleksandar Vučić, ministar Nikola Selaković kaže da je prerano govoriti.
„Ja ipak ne bi špekulisao time, mi imamo nekih naznaka koje možda mogu da nas dovedu do takvog zaključka. Znate, vi uhapsite jedno lice, ali kroz istragu možda možete da dođete do podatka da to nije samo pojedinac, da je on član organizovane kriminalne grupe. U ovom trenutku nemamo takav podatak i ne možemo da izađemo sa takvom tvrdnjom, ali gdje ćete krupnijeg igrača ako uhvatite nekog sa pet kilograma heroina, recimo“, kaže Selaković.
A krupnim igračima, uvjereni su u ministarstvu pravde Srbije, nadležne državne službe lakše će ulaziti u trag od sljedeće godine. Naime, tokom 2014., biće uveden jedinstveni referentni broj za svaku radnju zavedenu u policiji do okončanja eventualnog krivičnog postupka koji će biti dostupan svim službama, od tužilaštva, preko poreske policije ili službi za pranje novca.