Političari i političke partije na sve moguće načine pokušavaju da zadobiju povjerenje birača i tako zadobiju glas više od svojih takmaca u izbornoj borbi. Tako u predizbornoj kampanji možemo vidjeti da stranke dijele upaljače, hemijske olovke, kalendare, ali i sade drveće, daruju voće i povrće, kobasice, testeninu, kokoške i jaja, a iz Agencije za borbu protiv korupcije kažu za Telegraf.rs da Zakon o finansiranju političkih aktivnosti zabranjuje da stranke sprovode takav vid kampanje!
Iako su posljednji parlamentarni izbori održani 6. maja 2012. godine u Srbiji čini se neprestano traje predizborna kampanja, jer građani malo – malo izlaze na birališta i biraju sastav lokalne vlasti u svojim mjestima.
Lokalni izbori, ako je sudeći po kamšpanji koju stranke u tom periodu rade se ni najmanje nerazlikuju od predizbornih kampanja na parlamentarnim izborima, a svjedoci smo da političari i političke partije vode rovovsku borbu za svaki glas i da hemijske olovke, upaljači i kalendari kao predizborni stranački materijal nije više interesantan građanima, već im dijele kokoške, jaja, testeninu, kobasice, a nađe se i koja “hiljadarka” da ode u džep birača.
Trenutno su najaktuelniji izbori u beogradskoj opštini Voždovac, a u kampanji smo do sada mogli da vidimo kako predstavnik SDPS Ivan Bauer građankama dijeli pomorandže, demokrate kafu sa natpisom Dragan Đilas, a da lideri SPS-a i PUPS-a sade drveće kod Sportskog centra “Šumice”.
Da pomorandže i sadnice drveća nisu jedini politički “poklon” biračima pokazuju i drugi rekviziti koje su stranke dijelile, pa su tako za glas davani kokoške i jaja u Kostolcu, naočare u Kovinu, kobasice u Vrbasu, bežični telefoni u Zemunu, Novac u Novom Sadu, a ulje, šećer i brašno deljeno je širom Vojvodine.
- Liberalno demokratska partija građanima ne dijeli samo kokoške već i testeninu i jaja. Za glas nude i hiljadu dinara – tvrdi Ivan Savić iz kostolačkog SNS-a.
U Agenciji za borbu protiv korupcije za Telegraf podsjećaju da Zakon o finansiranju političkih aktivnosti zabranjuje strankama da sprovodi takav vid kampanje.
Član odbora Agencija Zoran Stojiljković navodi za Telegraf.rs da je za tako nešto teško naći dokaze i natjerati ljude da svjedoče.
- Do nas dođu samo glasine. O tome niko ne želi da govori pod imenom i prezimenom, a da bismo pokrenuli postupak, potreban je makar snimak. Iako je svaka vrsta dijeljenja humanitarne pomoći zabranjena, stranke su očigledno spremne na sve – kaže Stojiljković i dodaje da će Agencija krajem januara izaći u javnost sa analizom stranačkih izvještaja za posljednjih pet lokalnih izbora u Srbiji.