Zašto izbjegavati vodootporne maskare?
Ilustracija

Proizvodi za izbjegavanje

Zašto izbjegavati vodootporne maskare?

Kad je make-up lica u pitanju, pored podloge, zahvaljujući kojoj lice izgleda besprijekorno, svi žele da im oči budu naglašene.

Oči ističemo pomoću različitih kombinacija sjenki, ali maskara ipak ima 50 odsto udjela u tome. Postoje različite vrste maskara. Sama cijena maskare govori o njenom učinku i postojanosti. Kad biramo maskaru moramo uzeti u obzir i njen sastav. Dermatološki, farmakološki i klinički testirane maskare su većinom one koje su skuplje. To su maskare renomiranih brendova "Collistar", "Shiseido", "Kenabo", "Lancôme". Pored toga što imaju kvalitetnu teksturu i ne krune se i ne lijepe, one daju volumen, raščešljavaju i podižu trepavice.

Postoje različiti tipovi maskara: za produžavanje trepavica, za ekstra volumen, za uvijanje trepavica, za podizanje trepavica - sve zavisi od toga šta se želi postići.

Postoje i specijalne maskare sa manjim četkicama. Najnovije dostignuće su maskare sa baterijama koje vibriraju i same uvrću trepavice. U svakom slučaju sama cijena diktira koliko je maskara kvalitetna i daje svoju namjenu. Kakvu maskaru treba kupiti zavisi od vrste trepavica, odnosno da li su one dugačke, da li su prekrute, oštre, spuštene... Visokoselektivne kuće nude vodootporne i nevodootporne maskare. Ipak, vodootpornih maskara je sve manje i manje.

Najnovija naučna dostignuća pokazuju da vodootporna maskara šteti trepavicama i da dolazi do njihovog laganog otpadanja. One se uglavnom skidaju nekvalitetnim čistačima, koji ne sadrže B vitamin, a koji vrši rekonstrukciju i dehidraciju dlake. A i sama tekstura tih vodootpornih maskara štetno utiče na korijen trepavice, zbog čega se one razrjeđuju, pogotovo ako se koriste duži period. Tako veliki broj poznatih brendova gasi proizvodnju vodootpornih maskara. Zbog toga neke od njih koje imaju šest ili sedam linija maskara, samo jedna je vodootporna.

- Neki brendovi više uopšte nemaju vodootporne maskare, tako da je i moja preporuka da se one što manje koriste. Čak i ljeti je dovoljno nanijeti kvalitetnu nevodootpornu maskaru jer se neće razmazati zbog vrućine i znojenja. Ako se koristi kvalitetna vodootporna maskara, onda je najbolje za njeno uklanjanje koristiti dvofazni čistač s uljanom teksturom - ističe za Nezavisne novine vizažista Goran Lazić.