Optužena lica terete se da su u dužem vremenskom periodu, djelujući kao uvezana organizacija, u međusobnom dogovoru, izvršile poreske utaje i nezakoniti povrat PDV-a u iznosu od oko 10 miliona KM, navodi se u saopštenju Tužilaštva.
Tužilaštvo BiH je zatražilo, što je sud odobrio, blokadu imovine u višemilionskim iznosima, koja se odnosi na nekretnine, odnosno poslovne zgrade i objekte, kao i kuće, na području Laktaša, Kozarske Dubice, Prijedora i drugih gradova, kao i blokadu pokretne imovine koja se odnosi na mašine i teretna vozila.
U okviru ovog predmeta biće predloženo oduzimanje velike nezakonito stečene imovinske koristi, koja je ostvarena počinjenjem kaznenih djela.
U Tužilaštvu tvrde da se radi o najopšežnijoj optužnici za krivična djela finansijskog kriminala, podignutoj u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini.
Uz optužnicu Sudu BiH će biti proslijeđeno više od 1.000 dokaznih materijala, te predloženo saslušanje oko 50 svjedoka optužbe i dva stručna vještaka.
Tim Posebnog odjeljenja za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, koji su sačinjavali tužilac, stručni saradnici, istražilac ekonomske struke i pripravnici, na ovoj istrazi radio je intenzivno nekoliko godina, zajedno sa ovlašćenim službenim licima Uprave za indirektno oporezivanje BiH i policijskim službenicima SIPA-e.
Tri osumnjičena lica nalaze se u pritvoru, a Tužilaštvo BiH istragu nastavlja s ciljem otkrivanja i dokazivanja odgovornosti osumnjičenih ovlašćenih službenih lica u Upravi za indirektno oporezivanje BiH, koje su omogućile nezakonit povrat PDV-a u višemilionskim iznosima.
Tužilaštvo BiH nastavlja dalje u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, radi zaštite vladavine prava i ekonomskog sistema Bosne i Hercegovine, te stvaranja sigurnijeg okruženja za život svih građana Bosne i Hercegovine, a u svjetlu približavanja naše zemlje evropskim integracijama, navodi se u saopštenju ove institucije.