Trinaesta plata samo rijetkima
Ilustracija

Javna preduzeća izuzetak

Trinaesta plata samo rijetkima

Najveću 13. platu, vjerovatno oko 60.000 dinara, dobiće zaposleni Elektromreže, čija prosječna primanja iznose upravo toliko. Javna preduzeća koja ostvaruju dobit, kao što je Elektromreža, imaju obavezu da polovinu profita daju državi, a drugu polovinu zadrže za sebe.

“Novac koji nam ostane dijeli se tako što jedan dio ide na 13. plate, a drugi dio za razvoj elektromreže “, kaže izvor Blica u Elektromreži. 

Milan Krkobabić, generalni direktor Pošte, priznaje da je ovo preduzeće već dodelilo naknade “na nivou polovine mjesečne plate” po osnovu ostvarene dobiti. 

“U preduzeću koje ima 15.000 zaposlenih ta suma nije impresivna, jer ni plate nisu visoke. Ja sam za to da radnici i sledeće godine učestvuju u raspodjeli dobiti firme”, napominje Krkobabić. 

I Marko Ćulibrk, prvi čovjek Dunav osiguranja, kaže za Blic da ovo preduzeće još nije donijelo konačnu odluku o visini 13. plate. 

“Vjerovatno će nešto biti, ali će iznos biti niži od prosječne plate”,- kaže Ćulibrk. 

Neka druga državna preduzeća poput Telekoma, iako bilježe bolje rezultate poslovanja, neće dijeliti 13. platu. U državnim i javnim preduzećima, poput Skijališta, Elektroprivrede Srbije i Željeznica, neće isplatiti dodatnu zaradu. 

Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa, kaže za Blic da ovo preduzeće neće zaposlenima dodijeliti još jednu, vanrednu platu jer za to nema osnova. 

“Po kolektivnom ugovoru 13. plata se isplaćuje iz raspodjele dobiti, a to nije slučaj sa našim godišnjim bilansom, koji neće biti pozitivan”, rekao je Bajatović.