Čak i po zimskom oblačnom danu, dovoljno će biti da se prošetate petnaestak minuta, pojedete porciju ribe i problemi će nestati.
Ljekari po pravilu ne znaju da prepoznaju manjak vitamina D kod svojih pacijenata, pa se često ne sjete ni da sprovedu laboratorijske analize, ne samo kod osoba koje boluju od migrena, nego i kod svih koji su im se obratili za pomoć.
Međutim, kada se uzmu u razmatranje podaci Svjetske zdravstvene organizacije, koji pokazuju da migrena predstavlja najčešći zdravstveni problem u svijetu, postavlja se pitanje da li bi nešto trebalo da se promijeni.
Migrena je jedna od najčešćih vrsta glavobolja, prisutna kod 15-20 odsto sveukupnog stanovništva planete.
Od nje pati od 12 do 20 odsto žena i od tri do šest odsto muškaraca.
Najčešće se javlja između 20. i 40. godine života, ali to nije nužno pravilo.
Stručnjaci tvrde da čak 40 odsto osoba s hroničnim glavoboljama i migrenama imaju jednu zajedničku stvar, a to je manjak vitamina D!
Nedovoljna količina sunčevog vitamina, kako se još naziva vitamin D, povezana je s osteoporozom, depresijom, kognitivnim poremećajima i Alchajmerovom bolešću.
S druge strane, povećana koncentracija ovog vitamina može da nam pomogne u zaštiti od šećerne bolesti, bolesti srca, rahitisa, karijesa, agresivnog raka dojke, zloćudnog raka kože (melanoma) i senilne makularne degeneracije oka.
Vitamin D se u tijelu može sintetisati kroz kožu, pod uticajem ultraljubičastih zraka iz provitamina.
Dovoljno je 15 minuta provesti na suncu, bez zaštitnog faktora i na taj način tijelo sintetiše 90 odsto potrebe tijela za ovim vitaminom.
Ostatak može da se unese putem hrane. Jedite namirnice kao što su losos, tuna, skuša, sardine, margarin, jaje ili džigerica.
(Ordinacija.rs)