Grčka ceremonijalno obilježava početak polugodišnjeg predsjedavanja Evropskoj uniji, koje je preuzela prvog januara. Najviši evropski zvaničnici su u Atini da podrže najzaduženiju članicu da uspješno predsjedava Unijom, dok se bori sa svojim ekonomskim problemima. Iako proširenje nije među prioritetima predsjedavanja, grčki zvaničnici naglašavaju da podržavaju zemlje kandidate na evropskom putu.
Prioriteti grčkog predsjedavanja su uglavnom ekonomski. Atina želi da promoviše ekonomski rast, bankarsku uniju i socijalnu jednakost. Predsjedavanje je i prilika da zemlja popravi sliku o sebi. Govornici na svečanom skupu u Atini ni jednom riječju nisu pomenuli proces proširenja.
"Prioriteti Grčke tokom predsjedavanja biće ekonomski oporavak, jačanje kohezije i bezbjednosti i produbljivanje ekonomske i monetarne unije", poručio je grčki premijer Antonis Samaras na ceremoniji u Atini, na kojoj su se okupili svi najviši funkcioneri EU.
Antonis je tokom jednosatnog obraćanja novinarima među grčke prioritete svrstao i rad na demokratskoj legitimizaciji EU, jačanju eura i integrisanom upravljanju migracijama, ali ni on ni predsjednik Evropske komisije Žose Manuel Barozo, koji je takođe održao poduži govor, nijesu pominjali proširenje.
Barozo je u govoru istakao da je izlazak iz ekonomske krize na pomolu i naveo primjere Irske i Portugala kao dokaz da je ekonomski oporavak na vidiku.
"Siguran sam da će predsjedavanje Grčke obilježiti ista hrabrost, izdržljivost i odlučnost kojom su grčke vlasti i narod odgovorili na krizu. Uvjeren sam da će unijeti svoje iskustvo i pretvoriti ga u pravi uspjeh", rekao je Barozo.
Nabrojao je uspehe EU tokom prošle godine, među koje je svrstao niz mjera za jačanje zajedničkog tržišta i kohezije, ali se nije osvrnuo na prijem Hrvatske u punopravno članstvo u julu 2013.
Peto predsjedavanje Grčke evropskoj porodici od kako je 1981. postala članica, skromnije je nego ranije. U tu svrhu namijenila je gotovo upola manje novca nego prethodnice, a premijer je otpustio šefa protokola koji je planirao da potroši 125.000 eura za poklone gostima današnje ceremonije.
Razbacivanje ne priliči zemlji koja bi bez pomoći od 240 milijardi eura poklekla dugovima i čiji je svaki četvrti radnik bez posla.
Uprkos lijepim riječima, zbog zahtjeva da se štedi u zamjenu za pomoć, EU među Grcima nikad nije bila manje popopularna, pa svečani skup protiče u znaku nezapamćenih mjera bezbjednosti u Atini, a sva protestna okupljanja su zabranjena do kraja dana.
(RTS)