Đurekovića je likvidirao Arkan?
U Đurekovića ispaljeno 5 metaka

Teorije o Udbinim egzekutorima vrbovanim iz kriminalnog miljea

Đurekovića je likvidirao Arkan?

Nakon nedavnog hapšenja Josipa Perkovića i Zdravka Mustača u Hrvatskoj, svojevremeno šefova zagrebačke Službe državne bezbjednosti (SDB), odnosno jugoslavenskog SDB-a, osumnjičenih za učestvovanje u organizovanju ubistva hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Njemačkoj, mediji u regionu ponovo aktuelizuju teorije o Udbinim egzekutorima vrbovanim iz kriminalnog miljea.

Nalog za zločin

Nijedna od tih teorija ne nameće dileme o nalogodavcima ubistva, jugoslavenske tajne policije, samo što se opet niže spisak mogućih izvršilaca. Jedno od čestih i ovih dana ponovo aktuelizovanih imena je i Željko Ražnatović Arkan, zločinac koji je najmonstruoznije zločine počinio tokom agresije na BiH. Prema brojnim teorijama, Arkan je i prije rata ubijao po nalogu jugoslovenskih tajnih službi, a devedesetih godina prošlog stoljeća činio je zločine, takođe, za državu, a po nalogu Miloševićevog režima.

Kako je za „Avaz" kazao Miloš Vasić, srpski novinar i publicista, to je jedna od teorija za koju, kako tvrdi, ne postoji nijedna ozbiljna kriminalistička indicija.

Vasić: Nema dokaza

- Neki beogradski gangsteri svojevremeno su se hvalisali po Beogradu osamdesetih godina prošlog vijeka da su baš oni ubice. Međutim, nikakvih dokaza za to nema - kazao je Vasić.

S druge strane, dodao je Vasić, vrlo je rezervisan i prema teoriji koja Perkovića dovodi u ulogu ubice. Novinar Vasić ne spori činjenicu da je Arkan bio djelatnik tajnih jugoslovenskih službi, jer se i sam svojevremeno pred sudom i policijom izjasnio kao radnik Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove Srbije još 1983. godine.

Prema brojnim teorijama, okidač na jednom od pištolja kojim je upucan Đureković, Arkan nije povukao tek kao plaćenik iz podzemlja, već kao saradnik sigurnosnih službi bivše države.

Opsežan istorijat

Dr. Džon Šindler (John R. Schindler), američki profesor, koji je kao vrhunski ekspert za (kontra) špijunažu godinama boravio na prostoru bivše Jugoslavije, pojašnjavajući otkud ideja za njegovu knjigu „Agenti provokatori: terorizam, špijunaža i tajni rat za Jugoslaviju 1945-1990", izjavio je da ga je devedesetih godina prošlog stoljeća zaintrigirala činjenica da su mnoge od najtraženijih osoba za ratne zločine u regionu bile povezane s tajnom službom bivše Jugoslavije.

- Željko Ražnatović Arkan možda je najpoznatiji i najsvježiji primjer ovakvog tipa. On je imao opsežan istorijat sa službama državne bezbjednosti, odnosno Udbom, tokom komunizma. Mnogi, poput Arkana, učestvovali su u "specijalnim akcijama" usmjerenim protiv radikalnih emigranata van prostora bivše Jugoslavije za režim Josipa Broza Tita - ustvrdio je Šindler.

Lasica koja govori

Najkontroverznije podatke o ubistvu Đurekovića iznio je prije desetak godina u svojoj knjizi "Lasica koja govori" bivši obavještajac Boža Spasić. On je izjavio da su učesnici u ubistvu mrtvi i pobrojao imena Đorđa Božovića Giške, Željka Ražnatovića Arkana, Ranka Rubežića, Dragana Maleševića Tapija i Dragana Joksića Joksa.

 

 Hrvatski disident Stjepan Đureković ubijen je 28. jula 1983. u Gornjoj Bavarskoj u 57. godini. U njega je ispaljeno pet metaka iz dva pištolja, a potom mu je razbijena lobanja. Đureković,istaknuti privrednik i jedan od direktora Ine, je emigrirao 1982. a UDBA ga je optuživala da je krao naftu i sarađivao sa ustašama.

(Izvor: dnevni avaz)