Nezavisno sudstvo i odlučna borba protiv kriminala i korupcije su ključ uspjeha na putu ka članstvu u EU
ilustracija

Prijedlog Rezolucije Evropskog parlamenta o izvještaju o napretku Srbije za 2013.

Nezavisno sudstvo i odlučna borba protiv kriminala i korupcije su ključ uspjeha na putu ka članstvu u EU

Evropski parlament pozdravlja pokazanu predanost vlade Srbije evropskim integracijama, te podstiče Srbiju da nastavi sa sveobuhvatnim i društveno-ekonomskim reformama koje će joj omogućiti da preuzme obaveze članstva i djelotvorno ih ispuni.

EP ističe da sprovođenje reformi ostaje ključni pokazatelj za uspješnost procesa integracije,  te stoga podstiče vlasti da ulažu više napora na područjima pravosuđa, borbe protiv korupcije, javnog sektora, civilnog nadzora nad sektorom odbrane i sigurnosnog sektora, politike energetike, posebno kad je riječ o uštedi energije i obnovljivim izvorima energije, slobodi medija, zaštite svih manjina i ranjivih skupina kao i njihovih temeljnih prava, strukturnih reformi u privredi, socijalnog dijaloga, poboljšanja klime poslovanja i održivog upravljanja prirodnim resursima, navodi se u Rezoluciji Evropskog parlamenta o izvještaju o napretku Srbije za 2013 koju je pripremio stalni izvjestilac EP za Srbiju, Jelko Kacin.

Jelko Kacin

EP pozdravlja stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) 1. septembra 2013. i sazivanje prvog Vijeća  o stabilizaciji i pridruživanju koji se održao 21. Oktobra  2013., tee ističe da stupanje na snagu SSP-a predstavlja važan korak u sklopu postupka evropskih integracija Srbije i pruža opšti okvir za Srbiju i EU kako bi pojačali suradnju na području političkih kriterijuma i usklađivanja s pravnom tekovinom, te kako bi pripremi buduće sudjelovanje Srbije na jedinstvenom tržištu, a podstiče sve obuhvaćene strane da odgovorno sarađuju.

U Rezoluciji se  pozdravlja Prvi sporazum o načelima za normalizaciju odnosa sklopljen nakon dijaloga na visokoj razini između premijera Srbije i Kosova 19. aprila  2013., čime je otvoren put daljim koracima u procesu evropskih integracija Srbije i Kosova. EP pozdravlja korake dosad preduzete s obje strane kad je riječ o sprovođenju  tog sporazuma i potiče vlasti da ga nastave provoditi sve postignute sporazume savjesno i pravodobno,  pozdravlja dogovore o telekomunikacijama i energetici postignute tokom dijaloga 8. Septembra. EP poziva posebno Srbiju i Kosovo da, kad je riječ o sprovođenju  Sporazuma o uzajamnoj pravnoj pomoći, aktivno i konstruktivno surađuju s EULEX-om kako bi se suočili s rastućim brojem zahtjeva koji se odnose na vlasništvo na Kosovu, te poziva obje strane da očuvaju taj konstruktivni pristup i da istodobno postignu dogovor oko kontraverznih i osjetljivih detalja koji se još trebaju razraditi i oko kojih se dogovor tek treba postići. EP podstiče obje strane da se nastave baviti s pitanjem nestalih osoba te pozdravlja u tom pogledu prve rezultate koji su postignuti u okvir radne grupe o nestalim osobama kojom je predsjedavao Crveni krst.

Podrška dijalogu Beograda i Prištine

EP  pozdravlja održavanje prvih izbora na državnom niovu  na Kosovu 3.novembra 2013. te posebno primjetan odaziv birača u opštinama gdje su Srbi većinska populacija južno od rijeke Ibar kao i uredno sprovođenje lokalnih izbora na Kosovu koje je evropska posmatračka misija (EU-EOM) okarakterisala kao ključan korak prema stvaranju zajednice srpskih opština u sklopu procesa normalizacije. EP pozdravlja napore koje Beograd i Priština ulažu kako bi osigurali da se izbori održe na miran i demokratski način, ali i odlučno osuđuje nasilje i stalna zastrašivanja koja su se dogodila u opštinini Sjeverna Mitrovica i opštini Zvečan, te podstiče vlasti Srbije da učine sve što je u njihovoj moći kako bi počinitelje privele pravdi.  Rezolucija naglašava potrebu za većom transparentnošću u objavi rezultata dijaloga između Beograda i Prištine te uključenjem parlamenata i civilnog društva u postupak sprovođenja. U tom smislu,  naglašava potrebu da srpski i kosovski pregovarači grade povjerenje javnosti i savjetuju se s građanima, te poziva srpske vlasti u Beogradu, Mitrovici i južno od rijeke Ibar da učine više kako bi povećali interakciju zajednica između kosovskih Srba i Albanaca, posebno podstičući da se u školama i centrima zajednice podučava albanski jezik. U Rezoluciji se  naglašava da se i kosovski Albanci moraju snažno podsticati na interakciju s okolnim srpskim zajednicama te na učenje srpskog jezika kao ključnog elementa integracije srpske zajednice u kosovsko društvo i budućeg dijaloga i upravljanja od strane obiju zajednica.

Dobra regionalna saradnja

Kacin kaže da EP  cijeni konstruktivan pristup srpske vlade u odnosima s susjednim zemljama budući da je omogućio znatan napredak u ostvarivanju i regionalne saradnje i bližih odnosa s EU-om, ali  ponavlja ključnu važnost regionalne saradnje kad je riječ o pitanjima u vezi s energetikom, borbom protiv organizovanog kriminala i razvojem prometnih mreža kao i pomirenjem te postupnim rješavanjem bilateralnih odnosa sa susjednim zemljama, prvenstveno radi postizanja napretka u premošćivanju posljedica nedavnog sukoba. EP potiče vlasti da prisno surađuju s državama bivše Jugoslavije radi rješavanja svih otvorenih pravnih pitanja vezanih za pravno naslijeđe, kao i na punu i implementaciju svih bilateralnih sporazuma sa susjednim zemljama.  Srbija se poziva da uloži veće napore kako bi riješila otvorena pitanja s Hrvatskom, posebno kad je riječ o nestalim osobama, utvrđivanju granice i procesuiranju ratnih zločinaca, čime bi se omogućilo uklanjanje prepreka povlačenju međusobnih tužbi za genocid na Međunarodnom sudu. Vlasti  u Beogradu se pozivaju da aktivno podrže i omoguće ustavne promjene u BiH s ciljem usklađivanja izbornog zakonodavstva s presudom Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci i jačanja i uređenja državnih institucija BiH kako bi zemlja krenula naprijed na svom putu pristupanja EU-u.

Reforma pravosuđa

EP pozdravlja donošenje Strategije i Akcionog plana reforme pravosuđa 2013. – 2018. koji se temelje na ključnim načelima nezavisnosti, nepristranosti, sposobnosti i kvaliteta pravosuđa,  te nepostojanja političkog uplitanja. Podstiče vlasti da pojačaju tu reformu u skladu sa preporukama Venecijanske komisije, posebno u pogledu uloge parlamenta u imenovanju sudija i nezavisnosti tužilaštva sa ciljem postupka kontrole 23. poglavlja (screening) . EP ponavlja činjenicu da je jako i neovisno sudstvo ključno za sposobnost Srbije da ispuni uslove za članstvo u

Korupcija i kriminal široko rasprostranjeni u regionu

U Rezoluciji se navodi da EP primjećuje da su korupcija i organizirani kriminal široko rasprostranjeni u regionu,  te takođe predstavljaju prepreku demokratskom, socijalnom i privrednom  razvoju Srbije.  EP smatra da je regionalna strategija i pojačana saradnja između svih zemalja u regionu ključna za kvalitetnije rješavanje tih pitanja.

Omogućiti istrage

EP poziva Vladu Srbije da omogući istrage bivših diktatorskih režima, politički i sudski rehabilitira bivše žrtve i dodijeli odštetu njima i njihovim obiteljima koje su zbog toga pretrpjele patnju kako bi se ojačala socijalna kohezija i osigurao trajan mir i pravda u kontekstu europskog integracijskog procesa Srbije.