Pedžetova bolest: Kad šešir postane tijesan
Ilustracija

Povećanje obima glave

Pedžetova bolest: Kad šešir postane tijesan

Kako na vrijeme prepoznati Pedžetovu bolest koja se najčešće javlja kod muškaraca? Povećanje obima glave može da bude jedan od prvih simptoma ovog rijetkog oboljenja

Nije neobično ako primijetite da vam se konfekcijski broj garderobe sa godinama postepeno povećava. Međutim, šešir bi trebalo da mijenjate samo ako se iskrza ili model izađe iz mode, jer se kod odraslih obim glave tokom života drastično ne mijenja. Ukoliko ipak primijetite da vam šešir brzo postaje „tijesan“, možete da posumnjate na Pedžetovu bolest. Ubraja se među rijetka oboljenja, o kojima se malo zna, a karakteriše je to što se kosti zadebljavaju i dobijaju veći volumen. Kosti gube čvrstinu, a istovremeno postaju krte i savijaju se.

Kod ove bolesti dolazi do poremećaja metabolizma kalcijuma i fosfora u kostima, a dominira vezivno tkivo koje pravi nekvalitetnu kost, pa ne može da podnese opterećenje, krivi se ili lomi. Ako se ovo „bujanje“ vezivnog tkiva dešava oko kičme, zatvara izlaze živaca ili pritiska kičmenu moždinu i dovodi do paralize - objašnjava profesor dr Slobodan Slavković, direktor Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica“. - Kod Pedžetove bolesti brže se gube određene supstance iz nepoznatih uzroka. Neki smatraju da je posrijedi neka vrsta virusa, zapaljenja, ali ova hipoteza nije dokazana, jer bolest nema karakteristične zapaljenske parametre, na primjer, nema povećanja leukocita. Pedžetova bolest ne napada sve kosti. Najčešće se pojavljuje na lobanji, kičmenom stubu, karlici i dugim kostima, naročito nogu - na nadkolenici i potkolenici. Nikada ne napada kosti šake i stopala. Nije vezana za geografska podneblja, a uglavnom se javlja kod muškaraca starijih od 40 godina. Bolest se postepeno razvija, godinama može da bude asimptomatska, a otkriva se deformacijama ili patološkim prelomima (uslijed male traume lako pukne kost).

- Dijagnostikuje se na osnovu laboratorijskih nalaza (povećana je alkalna fosfataza), rendgen snimaka, iskustva i biopsije kosti - kaže dr Slavković. - Kada se bolest dijagnostikuje kada još nema patoloških preloma, već se samo kost krivi pod opterećenjem, liječi se bisfosfonatima, ljekovima koji se daju i za liječenje osteoporoze. Ako već ima patoloških preloma, liječi se hirurški, ali se terapija nastavlja i sa bisfosfonatima. Medikamentima se bolest zaustavlja, ali moraju da se uzimaju doživotno.

MOŽE DA BUDE MALIGNO

Pedžetova bolest može da zahvati samo jednu kost, ali i više njih istovremeno. Pacijentima život nije ugrožen, ali jednog trenutka bolest u nekim slučajevima može da pređe u maligni oblik, neku vrstu osteosarkoma ili fibrosarkoma. U našem regionu ovo je veoma rijetka bolest, i nema podataka o tome koliko ljudi ima ovu dijagnozu.

(Izvor:Večernje novosti)