Pozivajući se na podatke Hrvatske agencije za ljekove (Halmed) u 2012. godini 25 od hiljadu stanovnika dnevno je uzimalo antidepresive, a sredstva za smirenje čak 68 od hiljadu stanovnika.
Potrošnja i jedne i druge grupe ljekova, kojima se liječe anksiozna i depresivna stanja, raste iz godine u godinu i od 2009. do 2012. godine je rasla prosječno godišnje za 6,1 odsto antidepresiva, a potrošnja ljekova za smirenje 4,8 posto.
Samo 2012. na million i 639 kutija antidepresiva Hrvati su potrošili gotovo 89 miliona kuna, a na sedam miliona kutija tableta za smirenje (anksiolitika) 85 miliona kuna.
Međutim, Halmed ističe i da je potrošnja antidepresiva u Hrvatskoj značajno niža u odnosu na razvijenije evropske zemlje, poput Slovenije, Norveške ili Danske, dok je potrošnja ljekova za smirenje znatno veća.
U prilog ovoj tvrdnji list navodi podatke Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj koji pokazuju da je najveći potrošač antidepresiva u svijetu Island, sa potrošnjom od 106 dnevnih doza na hiljadu ljudi. U Evropi slijede Danska sa 85, odnosno Švedska sa 79 dnevnih doza na hiljadu stanovnika.
U Hrvatskoj je u 2012. u vanbolničkoj potrošnji psihijatrijskih ljekova prednjačila Požeško-slavonska Županija, gdje su anksioliktike dnevno konzumirala čak 143, a antidepresive 48 od 1.000 stanovnika. Najmanje su psihičkih problema, čini se, imali u Brodsko-posavskoj i Istarskoj županiji, gdje je antidepresive koristilo 17, a anksiolitike oko 45 od hiljadu stanovnika.
Grad Zagreb nalazi se negdje u sredini sa oko 22 od 1.000 građana glavnog grada koji su uzimali antidepresive, a sredstva za smirenje njih 62.
Načelnika Zavoda za rehabilitaciju i liječenje Klinike za psihijatriju Vrapče Petrana Brečić kaže da porast upotrebe ovih ljekova vezana za uslove života, kao i da prave endogene depresivne slike ne odstupaju od prosjeka.
Navodi da je se problematičnom smatra paušalna ocean o Hrvatima kao jednom od najdepresivnijih naroda u Evropi jer statistika, zavisno od njene interpretacije, može mnogo toga da pokaže.
Ne poriče medjutim činjenicu da su psihijatrijske ambulante sve punije jer gradjani teško podnose životne nedaće i pritom traže brza rješenja.
"Čovjek danađnjeg vremena nije spreman ništa da trpi, jer mu se s druge strane nude instant rješenja, a posebno sve dostupniji ljekovi koji dovode do prave medikalizacije društva. Uzimamo ih i za ono što treba i za ono što ne treba", smatra Brečić koja ukazuje na drugu stranu te medalje, a to je da dostupnosti antidepresiva treba zahvaliti na smanjenju broja samoubistava u poslednji 15 godina.
Broj suicida u Hrvatskoj značajno je smanjen u odnosu na 90-te godine, a sličan je trend prisutan i u drugim evropskim zemljama koje nisu imale rat, gdje je stopa suicida sa 19 pala na 15 samoubistava na 100.000 stanovnika.
(Izvor:Tanjug)