Kitnikez
Onda je dunja pomalo pala u zaborav, jer nije voće koje može lako da se jede kao banana ili jabuka, već mora uglavnom da se kuva. Ali upravo tu osobinu dunje, da razvije božanstvenu aromu tokom kuvanja, poznati kuvari koriste sve više, pa od nje prave tartove i druge kolače, peču je u rerni kao jabuke - sa orasima, ili ih čak kombinuju sa raznim mesima, najčešće od divljači.
Dunja se "vratila" na velika vrata prije nekoliko godina, o čemu govori i ne tako mala cijena po kojoj se prodaje. Ali, cijena se isplati, ako se ima u vidu koliko je dunja ne samo ukusna, već i zdrava. Kriška svježe dunje ima u sebi tanine - katehin i epikatehin - koji "skupljaju usta" ali i vezuju toksine iz debelog crijeva koji prouzrokuju rak, gojaznost i probleme s varenjem. Od minerala, dunja ima dosta bakra, gvožđa, kalijuma i magnezijuma. Dunjin sok, skuvan sa istom količinom šećera kao sirup, olakšava kašalj i astmu. Čaj od cvjetova dunje takođe pomaže u smirivanju kašlja.
Pečena ili kuvana dunja preporučuje se kod upale sluznice želuca i crevne sluznice, piše Sensa. Puna je pektina, koji je dobar za digestivni trakt i predstavlja prirodno sredstvo za želiranje, pa zbog toga dunja predstavlja i idealno voće za kuvanje džema ili slatkog. Sjemenke sadrže dosta ljekovite sluzi i masnih ulja, ali i cijanida, pa neki tvrde da se ne smiju jesti (kao i u slučaju košpica od kajsija, mišljenja o otrovnim svojstvima ili ljekovitosti su različita). Postoje ipak narodni recepti, po kojima se od sjemenki dunje prave melemi za nježne i neispucale usne. Bilo kako bilo, dunja ostavlja nezaboravan ukus na usnama i zaslužuje da je češće jedemo.