Ako pogledamo sastav krompira, shvatićemo da je riječ o jednoj od najzdravijih vrsta povrća. Čak i više od toga: ako bi, hipotetički, trebalo da odaberemo samo jednu namirnicu, koja bi sačinjavala 100 odsto naše ishrane, krompir bi bio možda najbolji izbor.
Malo je poznato da krompir sadrži veoma iskoristljiv i kvalitetan kompletan protein (za razliku od žitarica i mahunarki).
U krompiru ima i dosta minerala, a bogat je i magnezijumom, bakrom i kalijumom, važnim za zdravlje srca. O krompiru se rijetko razmišlja kao o izvoru vitamina C, pa se stoga mnogi iznenade kada čuju da samo 100 g pečenog krompira (bez ljuske) zadovoljava čak 20 odsto dnevne potrebe za vitaminom C.
Krompir ima u sebi zanemarljivo masnoće, pa samim tim i omega-6 masnoća, što ga svrstava u namirnice koje ne remete delikatan, za zdravlje važan odnos omega-6 i omega-3 masnih kisjelina u ishrani.
Naravno, ovo važi samo ako krompir ne pržite u suncokretovom i drugim uljima, koja su bogata omega-6 masnim kiselinama i podložna pretvaranju u trans-masti pri visokim temperaturama.
Generalno, najbolje je da izbjegavate prženje u potpunosti, ili da pržite na kokosovom ulju ili po starinski: na svinjskoj masti.