Međunarodni tim stručnjaka analizirao je uzorke DNA i snimke mozga više od 1.500 zdravih 14-godišnjaka i dao im niz testova za verbalnu i neverbalnu inteligenciju.
Stručnjaci su se usredsredili na cerebralni korteks, najdublji sloj mozga koji je odgovoran za pamćenje, pažnju, percepciju, misli, jezik i svijest.
Potom su analizirali više od 54.000 genetskih varijacija povezanih s razvojem mozga i otkrili da, u prosjeku, tinejdžeri s određenom varijacijom gena imaju tanji sloj korteksa u lijevoj polovini mozga.
Ta grupa djece je postigla lošije rezultate na testovima inteligencije.
- Genetska varijacija koju smo otkrili povezana je sa plastičnošću sinapsi, odnosno s time kako neuroni komuniciraju - rekla je Silvana Desrivieres, koja radi istraživanja na Institutu za psihijatriju londonskog Kings koledža.
- To bi nam moglo pomoći da razumijemo šta se na neuronskm nivou događa kod određenih intelektualnih teškoća gdje je komunikacija neurona na neki način poremećena- dodala je.
Naglasila je, međutim, da se ne može govoriti o tome da je otkriven "gen za inteligenciju".
- Važno je naglasiti da je inteligencija rezultat brojnih genetskih i društvenih činilaca. Gen koji smo identifikovali samo objašnjava mali dio razlika u intelektualnim sposobnostima - rekla je Desriviers.
(Izvor:Index.hr)