Barozo je u razovoru za Bi Bi Si (BBC) istakao da je važno da ulazak takve zemlje u EU moraju da odobre sve članice Unije, a da bi bilo “ekstremno teško” dobiti odobrenje od svih članica EU ako nova članica Unije dolazi iz jedne od postojećih članica, prenosi Blic.
Predsjednik EK naveo je slučaj Španije koja ne priznaje Kosovo.
- Na primjer, vidjeli smo da se Španija protivi čak i priznavanju Kosova. Dakle, to je u određenoj mjeri sličan slučaj jer je to nova zemlja - rekao je Barozo.
Barozo je, govoreći o slučaju Škotske, naveo da će biti “ekstremno teško, ako ne i nemoguće” da se nezavisna Škotska priključi EU.
Nezavisna Škotska bi, kako je ukazao, morala da zatraži članstvo u EU i da dobije odobrenje svih sadašnjih članova Unije.
Barozo je, međutim, pojasnio da je na građanima Škotske da odluče o svojoj budućnosti, dodajući da on ne želi da se miješa u taj proces.
Referendum o nezavisnosti Škotske biće održan 18. septembra, a referendumsko pitanje građanima glasiće: “Da li bi Škotska trebalo da bude nezavisna država”.
Škotska vlada najavila je da će pregovarati o škotskoj poziciji u EU, a da bi do takvog poteza moglo doći 18 mjeseci nakon referenduma, ako bi na referendumu bila data većinska podrška nezavisnoj Škotskoj.