Stvari koje nijeste znali o brzoj hrani
Ilustracija

Fast food

Stvari koje nijeste znali o brzoj hrani

Prvi "štandovi" sa brzom hranom otvoreni su u Kini za vrijeme dinastije Han (206. prije nove ere do 220 godine nove ere), a na meniju su bile nudle.

Od samog početka ovu vrstu hrane pratio je glas da je nekvalitetna. U srednjevjekovnoj Evropi brzi obroci pripremani su u veoma nehigijenskim uslovima, uglavnom od iznutrica, koje su nekada bile i pokvarene.

Prije otprilike 300 godina i ostrige su bile brza hrana. To je bilo u vrijeme kada su se pojavili prvi "fast food" štandovi u Njujorku. Neke urbane legende govore da je tada nastao izraz "hrabar je onaj ko prvi proba ostrige".

Vjeruje se da je prvi pomfrit na teritoriji SAD bio poslužen Thomasu Jeffersonu u Bijeloj kući 1802. godine. Predsjednik je tada naručio "krompir na francuski način", a danas je pomfrit drugi najomiljeniji brzi obrok u Sjedinjenim Državama.

Prvi automat sa grickalicama, po principu "ubaciš novčić, dobiješ hranu", izmislio je Njemac Max Shilaf u Berlinu 1896. godine. Za samo nekoliko godina ove mašine stižu u SAD gdje su i danas veoma popularne.

Prvi "drajv in" restoran izgrađen je u Dalasu 1921. godine, a idejni tvorci ove prave male revolucije u istoriji brze hrane su izjavili: "Ljudi u automobilima su tako lijeni da kad jednom uđu u auto, ne žele da izlaze."

Recept za pripremu poznate KFC piletine i dan danas se čuva u sefu i kao velika tajna. Jedino što se zna je da sadrži 11 začinskih biljaka.

Lanac restorana "McDonald's" usavršio je proizvodnju hrane kao na fabričkoj traci. Priča se da su 1963. u kuhinji bili toliko efikasni da su mogli da naprave burger, pomfrit i šejk za 15 sekundi!

Danas, od 196 država koliko postoji na svijetu, "McDonald's" ima svoje restorane u 119.

(Izvot: B92)