Pokazatelji bipolarnog poremećaja
Ilustracija

Bipolarni poremećaj

Pokazatelji bipolarnog poremećaja

Kada su u pitanju psihičke bolesti, postoji puno stereotipa. U stvarnosti, poremećaje raspoloženja teško je ustanoviti - posebno kod osoba s bipolarnim poremećajem.

Ovo je deset znakova koji upućuju da problematično ponašanje nije samo posljedica neobične ili teške ličnosti.

Jako dorbo raspoloženje

Bipolarni poremećaj karakterišu izmjene epizoda depresije i manije. Tokom manične faze neki pacijenti imaju potpuni bijeg od stvarnosti. Ali hipomanija, koja je takođe simptom poremećaja, je stanje u kojem osoba pršti od energije, ali nije izgubila dodir sa stvarnošću. Osobe su izrazito dobro raspoložene, pršte od energije i kreativnosti, te mogu osjećati euforiju. To je strana bipolarnog poremećaja u kojoj oboljeli zapravo uživaju - dok traje.

Nesposobnost završavanja zadataka

Kuća puna nedovršenih projekata znak je bipolarnog poremećaja. Oni koji ne mogu završiti zadatak često prelaze s jednog na drugi, planiraju velike, nerealne projekte koje nikada ne dovrše.

Depresija

Osoba u bipolarno depresivnom stanju imaće iste simptome kao osoba s "običnom" depresijom. Imaće probleme s gubitkom energije, apetita, nesanicom. Na žalost, tipični antidepresivi neće pomoći kod osoba s bipolarnim poremećajem. Štaviše, mogu ih terati na češće izmjene epizoda manije i depresije i tako pogoršati stanje.

Razdražljivost

Osobe s ovim stanjem pate od ispreplitanja epizoda manije i depresije. Tokom tog stanja, često su ekstremno razdražljivi, što često vodi i do agresivnog ponašanja.

Ubrzan govor

"Govor pod pritiskom" jedan je od najčešćih simptoma bipolarnog poremećaja. Osoba će brzo pričati, a ako joj nešto pokušate reći, vjerovatno će samo preći preko toga i nastaviti da priča svoje. Takođe preskače iz teme u temu.

Problemi na poslu

Brojni simptomi mogu uticati na sposobnost dolaska na posao, rada i komuniciranja s drugima. Osim problema s izvršavanjem zadataka, vjerovatno imaju poteškoća sa spavanjem, razdražljivošću.

Alkohol i droge

Oko 50 odsto oboljelih ima problema s zavisnošću, posebno o alkoholu. U maničnoj fazi oboljeli će posegnuti za alkoholom kako bi se smirili i popravili raspoloženje kada su depresivni.

Hirovito ponašanje

Kada su u maničnoj fazi, osobe s bipolarnim poremećajem mogu imati prenaduvan ego. Ovo je druga najtipičnija vrsta ponašanja kod oboljelih koja rezultuje pretjeranim trošenjem novca, riskantnim i neobičnim seksualnim ponašanjem.

Problemi sa spavanjem

Tokom depresivne faze, mogu spavati previše, osjećati umor svo vrijeme. U maničnoj fazi neće spavati dovoljno, ali neće osjećati umor.

Naleti ideja

Oboljeli se osjećaju kao da im se um utrkuje i da ne mogu kontrolisati ili usporiti misli, što se često vidi u „govoru pod pritiskom“.