Predstavnici hrvatskog pravnog tima tokom izlaganja odbrane osporavaju argumente i dokaze iz protivtužbe Srbije koja Hrvatsku tereti za genocid nad Srbima od 1991. godine do 1995. godine, posebno u akciji "Oluja".
Indijska pravnica koja je članica hrvatskog pravnog tima Anjolie Sing iznijela je tvrdnju da nije postojao zločinački plan u "Oluji", da nije bilo prekomernog granatiranja, nije bilo prisilne deportacije...., a broj žrtava koji spominje Srbija grubo je pretjeran, prenosi B92.
Sing je, oslanjajući se na Tribunalovu presudu generalu Gotovini, tvrdila da tokom Oluje nisu bili "neselektivno granatirani" Knin i drugi gradovi, već "legitimne vojne mete".
Negirajući da je egzodus Srba bio izazvan tim napadima, Sing je rekla da su "mnogi Srbi izjavili da su otišli po naređenju za evakuaciju koje je izdalo vođstvo RSK".
Hrvatska je odbacila i tvrdnju Srbije da su njene oružane snage napadale izbjegličke kolone Srba. Neke od kolona našle su se, po riječima Sing, "u unakrsnoj vatri", pošto su Srbi iz njih pucali na hrvatske snage. Hrvatska avijacija za metu je uzimala "mehanizovane kolone", a ne civile. Tvrdeći da je Srbija "u mnogome preuveličala" broj žrtava Oluje, Sing je kazala da Tribunal u presudi Gotovini "nije mogao da identifikuje nijednu žrtvu granatiranja Knina".
Cilj Oluje, kazala je hrvatska zastupnica, bio je "obnova teritorijalnog integriteta Hrvatske", a ne "uništavanje" srpskog stanovništva, kako je tvrdila Srbija. Hrvatska nije ni sprječavala povratak Srba, koji su otišli "iz mnogih drugih razloga", o čemu svjedoči i činjenica da se, u međuvremenu, u Hrvatsku vratilo 130.000 Srba.
Zastupnica Hrvatske Vesna Crnić-Grotić rekla je da je, nasuprot srpskoj kontratužbi, Oluja u avgustu 1995. bila "legitimna vojna operacija" s namjerom da se "porazi udruženi zločinački poduhvat čiji je proizvod bila Republika Srpska Krajina", odnosno oslobodi teritorija Hrvatske koju je "ilegalno okupirala" Srbija.
Crnić-Grotić naznačila je da vlasti u Zagrebu "nisu imale drugi izbor" do da sprovedu vojnu akciju, pošto su njihove "ponovljene pokušaje da postignu mirno rješenje" odbacili lideri pobunjenih Srba u Kninu.
Tvrdnje iz kontratužbe Srbije da je cilj Oluje bio da se protjera srpsko stanovništvo i "unište" Srbi koji ostanu, zastpunica Hrvatske nazvala je "istorijskim revizionizmom" koji "nema osnove u realnosti".