OEBS u izvještaju ocjenjuje da je zbog blizine Donjeckog regiona situacija u dijelovima južne i istočne Ukrajine ostala napeta.
U izvještaju se prenosi da su obe strane, vlasti i separatisti, saopštili da implementacija dogovora iz Zzeneva zavisi od međusobnog, sinhronizovanog razoružanja i oslobađanja zgrada.
Situacija u Harkovu ostala je mirna tokom vikenda, dodaje misija OEBS, ukazujući da je sastanak anti-Majdan grupe o oslobađanju trga protekao mirno, a prisustvo policije u centru je povećano, međutim samo mali broj snaga bezbjednosti je nosio opremu za razbijanje demonstracija.
Posmatrači u Lugansku, u više navrata, bili su suočeni sa spontanim okupljenim grupama, koje si iznijele svoje stavove.
Kako se navodi u izvještaju, te grupe su dovele u pitanje poziciju vlasti i smatraju da ženevski sporazum nije bitan, ili nije efektivan. U njihovim izjavama, prema posmatračima OEBS, podjela Ukrajine ili unija sa Rusijom bi bio najbolji način za dostizanje prihvatljivog kvaliteta života.
Posmatrači nisu ustanovili da je počela primjena ženevskog dogovora u regionu Lugansk.
Sveukupna situacija u Donjecku ostala je veoma krhka, okupacija državnih institucija se nastavlja, ukazuju posmatrači OEBS.
U Slavjansku, ukazuje OEBS, čitav grad je pod kontrolom naoružanih grupa i bezbjednosno stanje se pogoršava, te su uslovi za rad tima OEBS marginalni.
Sukob od 20.aprila je, prema posmatračima, zabrinjavajuće pogoršanje situacije, a zbog nepredvidivih bezbednosnih rizika nije bilo moguće misiji da dospije do mjesta incidenta.
U izvještaju se navodi da su 19.aprila ujutro posmatrači iz Harkova i Donjecka posetili Slavjansk, te da su prije dolaska u grad vidjeli više kontrolnih punktova, na kojima je bilo više desetina, većinom nenaoružanih i nemaskiranih lica.
Posmatrači su tom prilikom razgovarali sa šefom jednog lokalnog ogranka Komunističke partije, koji je prenio želju većine stanovnika da žive u federalnoj Ukrajini. Sagovornik, kako se navodi u izvještaju, ukazao je na značajan rast kriminala poslije preuzimanja grada od strane separatista.
Prije ulaska u opštinsku zgradu posmatrači su uočili barikade i utvrđene ulaze, kao i veći broj naoružanih i maskiranih lica.
U Makejevki zgradu opštine “čuva” 20 muškaraca. Posmatrači su ušli u zgradu, koju opisuju da je u
dobrom stanju, čista i da su kancelarije zatvorene.
U Harcisku zgrada opštine je zaposjednuta, posmatrači su uočili barikade i ljude ispred zgrade, od kojih su neki nosili uniforme.
Opšta situacija u Dnjepropetrovsku ostala je mirna, pojedine tenzije postoje, a tim OEBS je uoči uspostavljanje kontrolnog punkta na raskrsnici ka selu Vilne na putu E105 ka Harkovu, ispred lokalne samouprave.
Na kontrolnom punku su tri policajca i jedan civil, a policijski oficiri nose automatsko oružje, dok je civil nenaoružan. U izvještaju posmatrači ukazuju da nijedan od prisutnih na kontrolnom punktu nije znao za ženevski dogovor, niti je dobio instrukcije da ukloni punkt.
Situacija u Hersonu i Odesi bila je i dalje mirna, navode posmatrači.
U zapadnim ukrajinskim gradovima Ccernovci, Ivano-Frankovsk i Lavov vlada utvrđena atmosfera. Ssef Desnog sektora u oblasti Lavov, koji je razgovarao sa posmatračima, negirao je odgovornost za napad u Slavjansku.
On je dodao da prema informacijama koje posjeduje, a prema kojima su napadači nosili simbole Desnog sektora ukazuje na to da se radilo o operaciji ruske obavještajne služe sa namjerom diskreditacije Desnog sektora.
U izvještaju posmatrača OEBS se konstatuje da je atmosfera u Kijevu ostala mirna, da su djelovi trga Majdan očišćeni, iako i dalje ima barikada i šatora.
U ulici Kreščatik, nedaleko od Majdana, delovi barikada su uklonjeni zamenjeni ciglama.
Građani na Majdanu reaguju različito u vezi ženevskog dogovora, naveli su posmatrači OEBS-a u izvještaju o situaciji u Ukrajini.
Tanjug,B92