Zašto je fosfor bitan za organizam?
Ilustracija

Minerali

Zašto je fosfor bitan za organizam?

Fosfor je za ljudski organizam izuzetno bitan mineral. On sam čini čak jedan odsto sveukupne tjelesne težine.

Znakovi nedostatka fosfora u tijelu prepoznaju se slabim i lomljivim kostima, problemima sa zubima, gubitkom apetita, nervozom, umorom i gubitkom kilograma (ali ne na dobar način). Srećom, nedostatak fosfora u tijelu nije baš uobičajena pojava budući da se nalazi u velikom broju namirnica - mesu, orašastim plodovima, mahunarkama, mliječnim proizvodima, suncokretovim semenkama, pirinču i krompirima.

A evo i što sve dugujemo dovoljnom unosu fosfora u organizam:

Jačanje kostiju mu je jedna od najbitnijih uloga. Oko 85 odsto sveukupnog fosfora iz tijela nalazi se u kostima. On u saradnji sa kalcijumom čini vaše kosti jakim i izdržljivim, a čak pomaže u poboljšanju gustoće kostiju kod osoba koje pate od osteoporoze.

Niacin i riboflavim su dva vitamina B koji su odlični za vašu energiju, raspoloženje i neuruloške funkcije. A ovim vitamina treba fosfor kako bi se apsorbirali u organizam. Osim kod ovoga, fosfor reguliše probavu i pomaže metabolizmu.

Iako se uz ljudsku snagu najčešće povezuju proteini, mnogi minerali doprinose snazi tijela, a fosfor je jedan od njih. Fosfor se bori protiv slabosti mišića i umora, zahvaljujući njemu ste aktivniji, izdržljiviji i puni energije.

Fosfor je zaslužan i za hormonalnu ravnotežu jer upravo on uravnotežuje hormone u organizmu. Ovo je posebno bitno ženama koje muče predmenstrualne i menstrualne tegobe jer uravnoteženi hormoni mogu znatno umanjiti takve simptome.

Svi, a posebno djeci u razvoju treba dovoljne količine fosfora jer on pomaže u razvijanju kognitivnih funkcija mozga. Za rad mozga fosfor je bitan i iz razloga što osigurava dovoljne količine ATP-a ili adenozin trifosfata, a mozak koristi čak trećinu tjelesne energije.