Gardisti u
Ratko Mladić

Haški tužilac

Gardisti u "Topčideru" ubijeni jer su vidjeli Ratka Mladića

Tužilac na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom sugerisao je danas da su dvojica gardista Vojske Jugoslavije, 2004. u kasarni Topčider, ubijeni zato što su vidjeli generala Mladića.

To je izazvalo glasan protest generala Mladića kome je raspravno vijeće ranije zabranilo da glasno govori, poslije čega su sudije naredile da bude uklonjen iz sudnice.

Šta je govorio Mladić, koji je optužen za genocid nad nesrbima u BiH, nije se moglo čuti na galeriji za javnost zato što su mikrofoni bili isključeni.

Zastupnik optužbe Dermot Grum sugestiju da je Mladić odgovoran za smrt gardista iznio je tokom unakrsnog ispitivanja svjedoka odbrane Dragana Lalovića, komandanta jedinice Vojske Republike Srpske koja je od 1997. do 2001. obezbjeđivala generala u Srbiji.

Tadašnji pukovnik VRS Lalović prethodno je potvrdio da je Mladić od marta 1997. živio u svom stanu u Beogradu i da je "povremeno" odlazio u vojne objekte VJ na planini Rajac i u Strugarima.

Upitan od tužioca Gruma da li je Mladić u to vrijeme odlazio i u kasarnu u Topčideru, svjedok je prvo odgovorio da je "siguran" da nije.

Na dodatno pitanje može li da to potpuno isključi, Lalović je, međutim, dozvolio mogućnost da je general Mladić dolazio u Topčider da "porazgovara" s pripadnicima jedinice VRS zadužene za njegovo obezbjeđenje, koja je u toj kasarni bila smještena.

U vezi sa smrću gardista VJ Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića u Topčideru, 5. oktobra 2004, tužilac Grum citirao je izjavu Jakovljevićevog oca, datu prošle godine publikaciji Balkan Insight, da su oni ubijeni zato što su u kasarni vidjeli generala Mladića.

Kako javlja CdM, sljedećeg svjedoka odbrane Mladićevi advokati će pred sudije izvesti sjutra.

Bivši komandant VRS optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, što je u sedam opština imalo razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje pripadnika UNPROFORa za taoce, 1992-95. godine.