Naime, Danska je zatražila da Evropski sud pravde presudi u slučaju muškarca, čiji je posao bio da čuva djecu, a koji tvrdi da je dobio otkaz jer je predebeo.
Karsten Kaltoft ima 160 kilograma. Ugojio se, kaže, zbog “loših navika”, ali mu kilogrami nisu smetali pri obavljanju posla.
Odluka Evropskog suda pravde biće obavezujuća širom Evropske unije.
To zapravo daje na težini problemu koji je zastupljen širom Evrope ali i SAD-a: sve je više gojaznih ljudi. U Velikoj Britaniji je, na primjer, prema podacima iz 2012. godine, oko polovine stanovništva bilo prekomjerne tjelesne težine.
Danski sudovi su zatražili od Evropskog suda pravde da razjasni načela evropskog zakona u slučaju Kaltofta.
Kaltoft je inače demantovao medijske navode da ga je debljina sprječavala da se sagne dovoljno nisko, kako bi djeci vezao pertle.
“Mogao sam sa sjedim na podu i igram se sa njima. Nisam imao takvih problema”, kazao je Kaltoft.
“Ne smatram sebe radno nesposobnim ako imam koji kilogram viška. Mislim da će ishod ovog slučaja biti poruka da nije u redu dati nekome otkaz zato što je debeo, ukoliko svoj posao obavlja kako treba”, kazao je Kaltoft.
Na novinarsko pitanje da li je njegov poslodavac uradio nešto da mu pomogne prije otkaza, Kaltotf je kazao da su mu uplatili teretanu za tri mjeseca.
“Probao sam sa vježbama. Naravno, ne mogu istrčati maraton, ali sam vježbao”, kazao je Kaltoft.
Kaltotf je inače radio za istu kompaniju 15 godina, a otpušten je, kako su mu objasnili, jer je opao broj djece koju je trebalo čuvati. Osim toga, Kaltotf nije dobio detaljnije objašnjenje.
Stručnjaci za diskriminaciju na radnom mjestu smatraju da, ukoliko sud presudi da je gojaznost jedan od faktora nesposobnosti na radu, poslodavce čekaju nova pravila kojih će se morati pridržavati.
“Ukoliko sud odluči da je poslodavac u ovom slučaju u pravu što je otpustio gojaznu osobu, to znači da će ubuće važiti nova pravila i obaveze. Poslodavci će morati da naprave posebna parking mjesta za gojazne, ili prilagoditi namještaj u kancelariji za njih”, kazala je Odri Vilijams, stručnjak za diskriminaciju na radnom mjestu.