Nedavna studija je pokazala da je mit zapravo nastao zbog “selektivnih opservacija” koje podstičnu seksističke stereotipe i trivijalizuju karijeru žene.
Elizabet Meklintok, sociolog Univerzieta Notrdam u Indijani otkrila je dokaz da parovi koji se uklapaju u stereotip o “sponzorušama“, zapravo imaju prilično ravnopravan status po pitanju atraktivnosti i socio-ekonomskog položaja.
- U prosjeku, muškarci visokog socio-ekonomskog položaja zaista imaju ljepše žene, ali to je zato što se i sami smatraju atraktivnim. Razlog za to je možda u tome što mnogo više ulažu u svoj izgled, dobru garderobu i njegu kože. Osim toga, najmoćnija sila koja ih spaja je sličnost u obrazovanju, rasi, religijskim pogledima i fizičkoj atraktivnosti – kaže Meklintok.
Kako objašnjava, istraživanje pokazuje da je zapravo vrlo rijetko sresti par u kom žena za bogatstvo muškarca ima samo da ponudi svoju ljepotu. Postoji mnogo primjera bogatih muškaraca čije su partnerke uspješne žene, a ne “kupljeni” supermodeli, smatra ona i dodaje da se stereotip o sponzorušama često nepravilno odnosi i na anonimne.
- Čula sam da se mnoge žene ljekara nazivaju sponzorušama, samo zato što dobro izgledaju. Ali one osim izgleda imaju i uspješne karijere, ili su bar imale, prije nego što su dobile djecu i napustile posao – kaže dr Meklintok.
Njeno istraživanje takođe ukazuje da su, u suprotnosti sa stereotipima, klasne barijere na bračnom “tržištu” neprobojne, pa lijepe žene ne mogu iskoristiti svoj izgled kako bi brakom napredovale na društvenoj ljestivici.
(Telegraf.rs / Izvor: dailymail.co.uk)