U Srbiju stiže
Ilustracija

"Humaniji" način

U Srbiju stiže "pilula za pobačaj"

U Srbiji je, kako saznaju Novosti, u medicinskim krugovima, postupak registracije tablete za pobačaj se približava završnoj fazi, dok je u samom vrhu po broju pobačaja u odnosu na broj rođene djece i broj stanovnika.

Kada bude uvedena, svakako će olakšati ženama prekid trudnoće i učiniti ga humanijim, ali, koplja se lome oko toga da li će i kolike posljedice biti po srpski, ionako nizak, natalitet, pišu dalje Novosti.

Zvanična statistika kaže da se godišnje u državnim bolnicama obavi oko 20.000 abortusa, a procjene su da ih je na privatnim klinikama bar još toliko. Ako se uzme da je prošlog septembra u školske klupe sjelo oko 71.000 prvačića, to znači da svake godine Srbija izgubi više od polovine jedne generacije ili izgubi grad veličine Obrenovca. Zanimljivo je i da je već godinama, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, broj rođenih upravo za 40.000 manji od broja umrlih u zemlji, a samo u Beogradu za 12 mjeseci 8.000 beba ne dobije šansu da živi.

Najveći broj žena prekida trudnoću između 25. i 33. godine, a zatim između 35. i 44. Uglavnom one koje nisu rađale ili koje imaju dvoje djece. Statistika Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" pokazuje da u ukupnom skoru, uz manje oscilacije, pada broj abortusa od 2008, važno je znati da pada i broj rođenih.

Pilula je samo u novosadskoj Klinici za ginekologiju, tokom nešto više od godinu dana, primijenjena kod oko 250 žena. Komplikacija nije bilo, pa se stručnjaci slažu da je ovo najkomfornija metoda abortusa do desete nedjelje trudnoće. U većini zemalja u kojima je registrovan, "mifepriston" se distribuira u bolnicama u kojima je zakonski dozvoljeno vršiti abortus. Sam čin, međutim, odvija se kod kuće, zbog čega se metoda i smatra humanijom. Tako je praksa u Češkoj, koja je posljednja uvela lijek, prošle nedjelje, da se prva od četiri tablete, koliko se tamo pije, uzima u bolnici. Ona, praktično, ubija plod, a ostale, koje služe da se izbaci fetus i placenta, piju se kod kuće.

Prema riječima Aleksandre Kapamadžije, načelnice Zavoda za planiranje porodice Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra u Novom Sadu, ova metoda je najbolja alternativa hirurškom abortusu za takozvane mlade trudnoće.

"Može se primijeniti za trudnoće do 10 nedjelje i ima prednost u odnosu na hirurški abortus. S obzirom da se ne koriste instrumenti, znatno je smanjena mogućnost komplikacija i infekcija. Produženo krvarenje, koje može da traje i dvije nedjelje, jedna je od nuspojava", kaže ona.

Srpska pravoslavna crkva je više puta tražila od države da zabrani abortus, osim u slučajevima kada se obavlja iz medicinskih razloga. Prošle godine su na ovakav zahtjev žučno odgovorili poslanici u okviru Ženske parlamentrane mreže, koji su poručili da se borba za povećanje nataliteta ne dobija ukidanjem prava žena, već brigom za žene i djecu: povećanjem davanja, nesmanjivanjem jednokratne pomoći, bitkom protiv porodičnog nasilja, boljim regulisanjem alimentacionih isplata. Žene su takođe istakle da zabrana abortusa ne bi smanjila njihov broj, već ih samo prevela u „sivu zonu“.

U svijetu se godišnje izvede oko 40 miliona abortusa, od kojih je polovina nelegalna, a oko 200.000 žena umre svake godine od posljedica.