Osobe istog pola koje pred matičarom sklope životno partnerstvo uživaće prava koja su do sada bila rezervisana isključivo za bračnu zajednicu između muškarca i žene.
To znači da će punoletni gej parovi moći da se registruju pred matičarom, ali njihova zajednica neće se zvati brak već životno partnerstvo.
Tvorci tvrde da su novi zakon napravili na osnovu rešenja iz zapadnih država. Većina LGBT udruženja u Hrvatskoj smatra da će im nakon usvajanja Zakona o životnom partnerstvu u Saboru sledećeg mjeseca mnogo toga biti lakše.
- S obzirom na postojeći ali ponižavajuć i besmislen Zakon o istopolnim zajednicama iz 2003, ovo je pozitivan pomak i korak naprijed za sve nas - kažu aktivisti iz Zagreb prajda.
Ipak, aktivisti se žale na dio zakona koji im ne dozvoljava usvajanje djece i smatraju da je Hrvatska na taj način nastavila da sprovodi politiku diskriminacije. S druge strane, konzervativno udruženje „U ime obitelji“ osudilo je odluku hrvatske vlade koja se, kako kažu, „oglušila o volju građana iskazanu na referendumu o braku“.
„Pokušavaju da izmanipulišu volju građana, a to svakako dovodi do nedemokratske pravne nesigurnosti“, kažu u udruženju.
Šta omogućava Zakon o životnom partnerstvu
Zajedničku imovinu na koju polažu jednaka prava
Prava i obaveze u pogledu nasleđivanja
Korišćenje penzionog osiguranja
Socijalnu zaštitu
Zdravstveno osiguranje
Poreske olakšice
Bolovanje za negu partnera i posjete u bolnicama
Zaštitu od diskriminacije na tržištu rada
Starateljstvo nad djecom partnera
Sticanje državljanstva
Uzimanje partnerovog prezimena
Šta ne omogućava
Usvajanje dece
Komentari