Vjerovatno ćete često imati upalu mišića, ali to ne znači da bi trebalo da odustanete.
Upale mišića, bilo da je riječ o upali pojedinačnog mišićnog tkiva ili o upali grupe mišića, zapravo nastaju kada se u određenom mišiću ili grupi mišića lučenjem formira višak mlječne kisjeline.
Mlječna kisjelina, predstavlja produkt metabolizma, koji nastaje, usled nedovoljnog snabdijevanja mišićnog tkiva kiseonikom. Ta pojava javlja se usled napornog vježbanja, jer krvni sudovi preko kojih se doprema kiseonik u mišićno tkivo, ne postižu da obezbijede i prenesu dovoljnu količinu kiseonika. Srazmjerno tome, jasno je da je upala mišića jača i bolnija, ukoliko je u njima veće prisustvo mlječne kisjeline, a stepen lučenja mlječne kisjeline, direktno zavisi od tempa fizičke aktivnosti odnosno vježbanja i toga da li je dotok kiseonika do tkiva dovoljan ili ne.
Zato, svaki put kada odvojite vrijeme za svoj naredni trening, kako biste sebe poštedjeli bolnih upala, pratite mogućnosti svog tijela, poštujte nivo snage koju posjedujte i ne pokušavajte da forsirate sebe. Ukoliko tempo i učestalost treninga pojačavate i povećavate postepeno i polako, vaše tijelo će biti spemno da vas u tome isprati , i ubrzo, bićete više nego zadovoljni postignutim učinkom vježbanja.
Ukoliko ipak i prilikom umjerenog vježbanja, osjećate problem zbog nastajanja bolnih upala mišića, u tom slučaju, prije i posle svakog termina treninga, upražnjavajte umjerenu šetnju koja će pospješiti vašu cirkulaciju, a time i ubrzati protok krvi kroz mišićno tkivo, čime će se pojačati nivo kiseonika i smanjiti nivo mlječne kisjeline, a srazmerno tome i ublažiti nastale upale.
Takođe, uz umjerenu šetnju, u uklanjanju nastalih upala, pomoći će vam i dovoljan unos tečnosti u organizam i pojačan unos magnezijuma, koji djeluje tako da sprečava pojavu grčenja odnosno spazma mišića, koji često prate bolnu upalu.
Izvor: http://www.life-power.me/
Komentari