Prisustvo oca na porođaju je tema oko koje se kod nas još uvijek raspravlja. Iako je pojava sve češća, nije tako ustaljena kao u drugim zemljama. Kod nas u Crnoj Gori većina majki, pa i očeva ne podržava ovu ideju.
Mišljenja o prisustvu očeva
Većina muškaraca je zabrinuta za svoje supruge, žele nekako da pomognu, ali nisu u mogućnosti. Neki od njih vjeruju da mogu to učiniti upravo prisutvom u sali za porođaj, jer poznato lice kome žena vjeruje može, po mišljenju nekih, olakšati porođaj. Uz to mnogim očevima je ovo olakšanje, jer samo iščekivanje im pada teže, a tu su direktno prisutni kada im dijete dolazi na svijet. Neki od njih žele i da fotografišu i snime sam događaj.
Drugim muškarcima je to nezgodno iskustvo koje im budi strah. Plaše se da bi samo bili na smetnji i da ne bi znali da se kontrolišu ako bi nešto krenulo po zlu, ako vide krv, ako nisu dovoljno dobro psihički pripremljeni.
Žene, s druge strane, su takođe podijeljenih mišljenja. Jedne žele supruga uz sebe, da prođe sa njima zajedno kroz cijeli proces i da im bude podrška, dok druge to smatraju neugodnim i žele da iznesu porođaj same. Neke žene se plaše da zbog toga ne bi više bile privlačne suprugu.
Uz to postoji i novčani segment. Dok je u većini zemalja prisustvo očeva besplatno (uz to da su obavezni da prođu određene kurseve i proceduru) u nekim zemaljama bivše Jugoslavije ta se usluga naplaćuje. Negdje varira od bolnice do bolnice, dok je negdje tačno utvrđena - u Crnoj Gori prisustvo oca porođaju se naplaćuje 79 eura. U nekim slučajevima riječ je o malo većem izdatku.
Takođe, i sami doktori drugačije gledaju na ovu pojavu. Jedni je podržavaju, a drugi smatraju da je to samo još jedna smetnja u sali za porođaj, gdje ipak treba biti na oprezu cijelo vrijeme, a da niko ne može biti siguran kako će otac reagovati, bez obzira na sve pripreme.
Kakvo je vaše mišljenje o ovome?
Komentari