Najopštije gledano, ovaj sistem funkcioniše na smjeni dana i noći. U toku dana primarno je aktivan takozvani sistem "simpatikus", a tokom noći"parasimpatikus". Ovaj prvi odgovoran je za stanje budnosti, on aktivira procese potrošnje masti i uopšteno proizvodnju energije, dok je parasimpatikus odgovoran za stanje relaksiranosti i pospanosti i on podstiče efektno varenje i skorišćavanje hrane u tijelu.
Imajući u vidu takvo unutrašnje funkcionisanje čovjekovog tijela, optimalno vrijeme za fizičku aktivnost jeste prvi dio dana, od jutarnjeg buđenja pa do večeri. Ipak, s obzirom da nakon buđenja tijelu treba određeno vrijeme da se pokrene, nije preporučljivo intenzivno vežbanje od ranog jutra.
Pored svega ovoga, na optimalno vrijeme treninga utiče i individualni metabolizam i stil života. Na kraju krajeva, s obzirom da je fizička aktivnost tj. trening prirodno vezan za dnevni sistem – simpatikus, vježbanje u vremenu blizu odlaska u krevet se ne preporučuje!
Prateći prirodu čovjekovog tijela, najbolje je vježbati u toku dana, a ne uveče. Precizan tajming treninga treba uskladiti sa stilom života i individualnim metabolizmom, kao i sa ciljevima. Ako je na primjer cilj mršavljenje tj. topljenje masti, vjerovatno bi najbolje vrijeme za trening bilo jutro ili ranije popodne.
S druge strane, kasni večernji treninzi mogu poremetiti unutrašnji časovnik tj. mogu negativno uticati na proces spavanja i regeneracije tijela.
Izvor: Cafe.ba
Komentari